Húsvét másodnapi találás
Üdvözlet a tagtársaknak ! Tegnapelőtt találtam e rohamsisakot, azt hiszem hogy német. Elég kisméretű, de annál sz@rabb állapotban van. Megkérem a moderátorokat, nézzék el a kép minőségét, cserébe megosztom veletek e kis versikét. Konkrétan az érdekelne, hogy miként lehet pótolni a hiányzó részeket, kb féltenyérnyi hiányzik a teteje-oldalából.
Húsvét másodnapján mi jutott eszembe,
Átnézni a szomszéd csűrének mögéje,
Ott feküdt e szerény kakamerő edény,
Ócskavasak között, lepattanva szegény.
Hívom a szomszédot, nem-e adná nekem,
Megadom az árát, igaz nincs sok pénzem,
De ezt a sisakot meg kell hogy menteni,
A ráragadt kosztól megtakarítani.
Két sör volt az ára, meg is ittuk nyomban,
Rohamsisak fölött parola is csattant
Féldeci pálinka ömlött a gyomrunkba,
Így került e sisak a tulajdonomba.
Unokám is lássa, s ne csak képeslapon,
Mit viselt a honvéd ama szörnyű napon,
Mikor ezer muszka tört be Úz völgyébe,
Maroknyi magyar honvéd keserűségére.
Tagtársak, figyelem, segítséget kérek,
Hogy hozhatnám helyre e gyönyörűséget ?
Vékony már a lemez, rozsdamarta nagyon,
Mivel pótolható ? érdekelne nagyon...
Bélést meg szíjakat valahonnan szerzek,
Libafos színű festéket majd veszek,
Segítsetek nekem, bár új vagyok, tudom,
Mert a végeredményt veletek megosztom.
Nagyobb felbontásban: http://postimage.org/image/wj5pii6c/e37adf6f/
Ez az egyik kedvenc képem.
Lett ebből a sisakból valami?
Elég jó a felülete, ahhoz, hogy az oxálsav valami meglepő eredményt alkosson.
Úzi Aklos: méhészek használják. Várom a következő sisakot :)
Nekem kacsaitató sisakom volt amin az oxálsav kielégítő festékmaradványt hozott elő. A sisak teteje viszont nagyon kilyukadt. Bélést már csináltam bele, az is szép lett. A héten dobok fel róla képet :) (mármint a sisakbélésről, hogy hogyan csináltam, meg ahogy benne van a sisakban).
Itt olvashatsz a módszerről:
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/node/10639
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/node/10548
Köszi ez hasznos infó! A sisakokon a matricát nem bántja jobban mint a festést?
Én Budapesten, a József körúton, a Cinege által ajánlott boltban vettem. Ez egy vegyszerbolt, de szerintem háztartási boltban is érdemes utána kérdezni. Sőt, tovább megyek - talán még festékboltban is be tudják esetleg szerezni.
Balázs amúgy milyen jellegű boltban érdemes érdeklődni, mert felénk szerintem lehetne kapni de sose hallottam még róla a környezetemben. Pedig én is szívesen használnám! :)
Gtoni nevű tagtársunkkal találkozok Pünkösdkor. Ha el tudod juttatni hozzá, én a pálinkát tőle visszaküldöm.:) Ha komolyan gondolod, írhatsz privátban.
Nem, amúgy teljesen közérthető volt az előző változat is. Tényleg nem lehet nálatok oxálsavat kapni? A helyedben valami közelebbi, nagyobb városban érdeklődnék utána, hátha... Ha lesz olyan szerencsém, hogy el tudok menni arrafelé a nyáron, akkor viszek Neked oxálsavat, aztán majd pálinkával rendezzük:). Sajnos azonban, ha tudok is menni majd, az sem holnap lesz...
Hát igen...:)
Pontosítok: megvan a következő sisakom, csak még egy kutya eszik belőle. :))))
Érdemesebb szerintem inkább még kölyökként beszerezni, hogy taníthatóbb legyen...
(Ne haragudj, nem bírtam kihagyni!:))
Csak az a gond, hogy itt Oláhország közepén nem tudom honnan szerezhetnék oxálsavat. Van-e neki valami civil felhasználási területe ? Ha kapnék, tutira kipróbálnám,kárt nem tennék már benne. Amúgy megvan a következő is, egyelőre egy kutya eszik belőle, remélem közelebbről az enyém lesz.
Az alul linkelt képeiden látszik, hogy rengeteg szín van rajta. Ami kicsit pirosasnak hat a képeken a sisak felületén és egy síkban(!) van a pajzzsal az mind szín. Az oxálsav ezt hozná elő jobban. Lazán kipróbáltam volna rajta, már csak azért is mert úgy is konzerválni akarod. -deee aztán, az is lehet hogy csak csúnyább lenne. Én kipróbáltam volna, de csak azért mert, miért ne. :)
Két napos rozsdaoldatás után előjött a szép zöld szín a sisak elllenzőjén és kétoldalt a karimáján,a felület kb. 25-30 %-án. Erre azért nem számítottam, és kellemesen csalódtam. Ettől eltekintve csak konzerválom, de szebb lesz mint amire számítottam.
Köszönöm szépen a segítséget minden tagtársnak. Ez a sisak meg lesz mentve az unokáimnak :-)
Tényleg nagyon nagyok a lyukak, igazad van, hogy csak konzerválod. Dörzsöld meg egy kis olajjal, és szerintem kész is vagy, időnként érdemes újra olajozni a dolgaidat, ami olyan, évente egyszer-kétszer.
Az aláírásod valószínűleg csak a fórumban jelenik meg, a képek alatt senkié nem látható.
Hát valóban elégé leharcolt állapotban van,ezzel a sisakkal szerintem ne csinálj semmit.Én legalább is nem állnék neki foltozgatni.
Egyébként M40-es, a szellőző kialakítása elárulja! Anyagából lett kipréselve.
Nem volt a tegnap internetem, most látom mennyire beindult a dolog, mennyi hozzászólás van a sisakommal kapcsolatban, és persze a Csokis verse, az aztán a csúcs. Készítettem pár képet a tegnap, miután rozsdaoldóval lekentem, de azt hiszem hogy maradok a konzerválás mellett, túl nagyok a lyukak rajta és zöld szín is csak egy keskeny sávban jelent meg a karimája mentén baloldalt (a fotókon sajnos nem látszik). De azért várom a hozzáértők javaslatait a hogyan továbbról.
Az oxálsav tényleg szép munkát végzett, de az én esetemben azt hiszem ezt elfelejthetem, annyira rossz állapotban van az enyém. Amint mondottam, a konzerválás fele hajlom.
Ui. Nem tudná valaki megmondani, hogy miért nem jelenik meg az aláírás a kommentjeim után ? Pedig beállítottam...
Most pedig lássuk a képeket:
itt volt a nyele rászerelve: http://postimage.org/image/18g1qukjo/
felülnézetből: http://postimage.org/image/18gviitfo/
hátsó oldala: http://postimage.org/image/18hc1wadg/
belül: http://postimage.org/image/18hh0ibus/
bal oldala: http://postimage.org/image/18hkbl0uc/
jobb oldala: http://postimage.org/image/18hpa72bo/
a folt, amit sasmadárnak gondolok: http://postimage.org/image/18i2ihu9w/
A képek alapján gondolom meg tudjátok mondani hogy M35 vagy M40 a drága...
Majdnem elfelejtém... semmi nekünk valót nem találtam a szomszédnál a tegnap :-(
De a rozsdaoldó is sav. A lakkal meg az a baj, hogy az alatta lévő rozsda ugyanúgy dolgozik (sőt, egy idő után a lakkot is feltöri). Persze a semminél biztosan jobb, gondolom lassítja a folyamatot. Akkor a kórkép már megvan, és jól el tudtam mondani, mi nem jó, ezek után ha megtudsz valami előre vivőt, kérlek, szólj. Olyan jó lenne, ha volna valami kielégítő megoldás!
Az ásott dolgok nem mindig savasak, ez talajfüggő. Persze ritka szerencse a semleges kémhatású talaj. Az említett láncszemek nem földben voltak, "csak" szabad ég alatt. Egyik kedvenc darabjaim, ezért sem tudom elszánni magam, hogy mit csináljak velük. Másképp nem okozna gondot a dolog, de itt nem szabad hibázni.
Kérdéses hogy a rozsda, vagy a sav a szemetebb anyag? Melyik pusztít vajon jobban?
Pontosan ez a bajom nekem is,és nem tudom mi a megoldás...Úgy gondolom alaposan mechanikailag rozsdátlanítani,esetleg rozsdaoldó,aztán lak.
A lak nem engedi a levegő páratartalmát az anyaghoz,tehát lassul a pusztulás,ha nincs sav,belülről sem döglik...remélhetőleg.
A talajból kotort vasak sokszor sajnos eleve savasak a talaj miatt.Sajnos ez nem egyiptomi piramis...Tökéletes megoldás nincs...de a héten beugrok a múzeumba a restaurátorokkal beszélek,hátha mondanak valami jobbat...
Nem egy cuccom van, amit csak drótkeféztem / drótkorongoztam, aztán leolajoztam. Sajnos ezekről nekem is pereg a rozsda, ami olyan szempontból nem baj, hogy fel lehet porszívózni, amúgy sem komoly mennyiség, viszont az ideg megöl, hogy pusztul a relikvia (főleg h az egyik ilyen az két magyar Nimród, vagy Toldi lánctalpszem!). Feltételezem, ez azért van, mert az olaj azért tisztítgatja, és dobja le a rozsdát. Ha viszont nem, akkor valóban a tárgy pusztul, mert a savhoz hasonlóan a rozsda is egy agresszív, pusztító anyag. Ezt a sav meggátolná, de hát az mégiscsak sav... Ilyenkor vagyok gonban! Mit lehetne tenni szerinted?
Nekem az a gond,hogy egy üreges,nehezen hozzáférhető vasról savazás után állandóan pereg ki a rozsda,belülről csámcsog.(És a festék alatt is,ahogy írtad)Tehát inkább a korong,vagy más mechanikus tisztítás.
Kb. egy véleményen vagyunk.
Mondjuk egy festett tárgynál ez valóban gondot okozhat. Azonban ha a tárgy amúgy is rozsdagödrös, akkor a maradék kevés sav szépen elreagál, nem okozva szemmel látható pusztulást. Ezt elenyészőnek mondanám. Persze azért minél alaposabban lúgozni kell bármit, amit savval kezelünk. A festett cuccok esetében viszont igazad lehet. Nekem mindig az az alapelvem, hogy csak akkor savazzunk, ha muszáj. Ha lehet, jobb megoldás a drótkorong is akár, vagy ha szerencsénk van, és nincs vészes állapotban a tárgy, akkor kitartó olajozás, vagy ilyesmi.
Szerintem...
A savaknak óriási hátránya,hogy a benne lévő klór bele diffundál az anyag molekuláris rácsszerkezetébe,ahonnan aszott nehéz eltüntetni.
Egy kicsit folyamatosan zabálja az anyagot.A trisós megoldás...hát valaminél jobb de nem az igazi.Léteznek speciális vegyszerek erre a célra,amiket nem véletlenül használnak a restaurátorok.
Házilag talán a nátrium hidroxid ami működik,minél melegebb ioncserélt vízben többször átmosva a vasat,aztán színtelen lakk.(A csapvízzel vissza mosod a klórt)
Szóval a sav minden formáját meg kell gondolni,mert elég nagy gebaszt csinál,amit csak később veszel észre,ahogy szépen mállik a cuccod.Nagyon alaposan kell lúgos kémhatású szerrel átdolgozni,mert sosem lesz tökéletes,egy kicsit mindig csámcsogni fog a klór...Néha kisebb a baj,vagy megfogja lak.
Ezek nem baromságok,egy restaurátor barátom okosított ki.
Persze, megvolt a lúgozás. Én azért vagyok ez esetben a lakk pártján, mert a sisak a szekrény tetején fog állni, tehát porosodni is fog. Az olajba beleragad a por, míg a lakkozott felületet csak letörlöm, és kész a takarítás.
Hát ja. Tényleg nincs sok változás :)
Szerintem adjál neki sok olajat! Egy olajos ronggyal dörzsölgesd sokat. Akkor a friss rozsdás is leszedi, meg szívja, meg jót tesz. .
és lehet hogy jobb lesz mint lakkozva. szerintem.
: )
Nem is gondoltam volna, micsoda költők is vannak sorainkban :P. Jók vagytok!
Igen, vizesen látszik a zöld szín, tehát lakkozni fogom. Kivettem a savból: sajnos már kezdte a színt is enni. Különösebb változást nem tapasztaltam rajta, de azért nem ítélném el a módszert, ez a sisak már tényleg nagyon kivolt. Majd kipróbálom más cuccon is. Beszéljenek a képek, újra nedves, és száraz állapotban is fényképeztem:
http://postimage.org/gallery/8bafpbc94/
A víz hozta így elő a zöld színt róla?
Nézegetvén képed,az ötlött eszembe,
Keserves létben van-e szegény edényke.
Tán nem nagyon kéne kenegetni minden trutyival,
békanyállal,lószarral,fagyival.
Hagyni kéne ebben a formában,
még mindig jobb neki,mint eddig,a kakában.
Fogj egy kis csiszpapirt,helyezd az edényre,
kezd véle simogatni,mintha kedvesed feneke lenne.
A rozsda nagyját lekapják a papír szemcséi,
aztán RO55-el esetleg általkenyni.
Ezután ismét dörgöld át papírral,
porold le,fúd le színtelen lakkal.
Túl sokat ne kínyozd,túl víkony az lemez,
emléknek ebben az állapotban bőven megfelelhet.
Légyen ez mementó,ily hiányos formába,
miket mártogatott az köznép a kakába.
Ígérem neked,ha ily lelkesen kutatsz,
lészen néked ennél sokkal épebb sisak.
Nézz meg egy várromot,az úgy szép ahogy vagyon,
hogyan nézne ki dryvit a régi oromzaton?
Mindenféle lemezzel,gittel fótozod a likat,
hol lesz benne az eredeti sisak?
Mindenből nem köll újat fabrikálni,
gondolom nem ebben akarsz motorozni járni.
Legyen tisztítva,ne romoljon tovább,
tegyél meg mindent, őrizd állagát.
Szép az öreg harcos így is, rozzantan betegen,
már nagy dolog az is,hogy nem fetreng szemétben.
Itt vannak a képek a savazás előtti sisakról, van közte szárazon, és vizesen.
http://postimage.org/gallery/8b3v7gpmw/
Lehet h nem sokára kiveszem (akkor tettem be forró vízbe, amikor írtam az előzőt. Nem tudom... Itt-ott mintha kezdene fémtisztulni :(. Máshol pedig azt hiszem, többet (több színt) is ki lehetne hozni... Mindegy, kísérlet. 200-250 g sav ment 10 l vízbe.
Szerk.: már ha pontos nektek az óra, mert nekem a beküldött hozzászólásom ideje, és a valós idő közt van vagy 40 perc eltérés.