warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Postaláda
2011, április 8 - 11:34 | Cinege
Ez a postaláda egy magyar "gázhengerből" készült.
A háború után civil tárgyak készítésére alakították át, az addig hadi eszközöket gyártó üzemeket. Ez a zománcozott postaláda eredetileg zsírosbödönnek, vagy egyéb háztartási tárolóeszköznek készült, majd miután "elkopott" (gondolom én) csináltak belőle postaládát.
Egy másik felvetés szerint, légoltalomra beosztott civilek kapták.
Ha úgy adódik, egyszer majd elcserélem egy rendes postaládára, ha a tulaj is úgy akarja.
Aki tudja, hogy hol található kérem tartsa titokban.
Képek:
http://postimage.org/image/16fjyawjo/ffb75f32/
http://postimage.org/image/16gh11uf8/cdfb8693/
Ha rákattintasz a képre, az nagyobb lesz.
Cinege
0
Értékelésed: Nincs
Sziasztok!
Ma botlottam bele egy ilyen kèpkivágásba:
https://i.postimg.cc/xT2pxSB9/FB-IMG-1713956962983.jpg
-ha nem jelenítenè meg; arról írnak, hogy a gázállarctartó hengereket üzemileg átalakították erre arra ès zsírosbödönnek.
A közelmúltban került hozzám egy ilyen "edényfüles gázhenger" . Olvastam a téma szakértőinek hozzászólásait de ha jól értelmeztem nem derült ki egyértelműen, hogy mikor és milyen céllal (hadi vagy polgári) készültek ezen füles csodák. Mivel az utolsó hozzászólás több éve volt reménykedem benne, hogy valaki azóta olyan információk birtokába jutott melyek segítik helyrerakni a dolgot.
Kérdésem: Mikor és milyen célra gyártották ezeket a zománcozott, füllel ellátott tároló hengereket???
Üdv: PancsHerr
Még nem sikerült. Ha sikerül kiírom ide és teszek fel részletképeket.
Cinege, sikerült már a csere?
Én sem minősítettem volna le azokat a csajkákat, kulacsokat, sőt, engem a 45 utáni dolgok is mozgatnak. De valahogy azzal a füllel én nem tudok mit kezdeni.
Gyűjtemény rendezgetés közben kezembe akadt ez a hasonló módon zománcozott fiola.A gázhenger mellette csak méretarányként szolgál (permetező csavar felirattal)Az aljában dombornyomással egy G betű van,lehet köze a gázseb fertőtlenítő csomaghoz???
http://kepfeltoltes.hu/view/110413/zom_nc_bigy__www.kepfeltoltes.hu_.jpg
"kulacsot, evőcsészét, stb, melyben nem volt kincstári átvevő, s azok szinte le lettek minősítve"
Ennek egyetlen oka lehetett, nevezetesen, hogy polgári (légoltalmi, cserkész, turista stb.) célra is forgalmaztak ilyeneket és nyilván egy "ultra-hardcore-militária" gyűjtő szemében ezek már nem olyan értékesek, mint a bélyegzett darabok. Ami persze marhaság, de hát akinek ez a heppje ... ez kb. ugyanolyan, mint amikor az 1945 május 10-én gyártott tárgyra valaki azt mondja, hogy "fúj, az már nem kell, mert nem háborús" ... holott ugyanazon a gépsoron, ugyanazzal a technológiával készült ...
Utolsó kísérlet a gázálarcdoboz-elmélet mellett (ha már az nem volt meggyőző, hogy egy tagtárs gázálarccal együtt talált egy ilyen dobozt...), a fedél belső részén megtalálható a páramentesítő lemez tartására szolgáló kereszt alakban felerősített két fémpánt. Minek az egy zsírosbödönbe? Persze erre is lehet azt mondani, hogy a fedelek már készen voltak, és bár ráerősítették utólag az edényfület a tetejére, de a belsejéből már nem vágták ki a páramentesítő-lemez fémpántjait ... úgyhogy befejezem a tagság győzködését, bizonyító erejű fényképes vagy szöveges dokumentum előkerüléséig.
Számomra az az érdekes, hogy láttam már pár dolgot itt az oldalon, kulacsot, evőcsészét, stb, melyben nem volt kincstári átvevő, s azok szinte le lettek minősítve, erre itt van ez az "akkoris" bödön :-D, (láttunk már párhuzamokat ebből, pl. öntözőkanna) s ez meg légóssá lép elő.
Ha az oldalán lenne a két fül, akkor is az lenne?
Ez csak hangos eszmefuttatás volt részemről, ne befolyásoljon egyikőtöket sem eme tárgy értékelésében, amely szerintem inkább néprajzi kategória.
Tök mindegy, elhozom...
Nos ha azt vesszük akkor ez valóban egy gázhenger, csak a funkciója a rejtély...:)))
u.i.:jó kis vita kerekedett ebből a postaládából...:)))))))))))))
De attól még gázhenger marad és nem bödön...:-)
Én csak annyit mondanék, hogy amíg nem lesz egy archív fotó egy ilyen légós gázhengerről addig semmi sem biztos.
Találtam már magyar gázhengerben német maszkot,de attól az a henger még nem vált németté.....
Ha zsírosbödön lenne,ismerve öreganyáinkat,ezrével lehetne gyűjteni ezeket a hengereket a szenes vasalók és a szódás üvegek mellett. Legalább is szerintem. Üdv.
Ha egy tagtárs talált egy ilyen kék zománcos hengert benne a maszkkal meg a szűrővel, akkor a zsírosbödön elméletet sem kell erőltetni.
Sajnos nem láttam még háborús légópincét felszerelve, de én úgy képzelem, el, hogy a sisakok a falon, alattuk a gázálarc tokostul. Polcon - falon.
A pánikot megelőzheti egy egyszerű fa polc. Ez is csak logika és szerintem gondoltak rá.
Pont mint a táborokban, legyen kéznél minden, mert gyorsan kell felkészülni a támadásra tstb.-re.
Tehát kéznél legyen, ne eldobozolva...
Vegyünk példának egy óvóhelyet. Rengeteg ember összezsúfolódva kis helyen, a hengerek szorosan mondjuk egy ládában. Ne adj Isten, bekövetkezik egy gáztámadás és gyorsan ki kell osztani a hengereket. Ha ezeken a hengereken rajta vannak a hevederek, nem beszélve a derékszíj akasztóról,el tudom képzelni azt a pánikot mikor rángatják ki a tárolóból, és minden mindennel összegabajodik. Ebből a szempontból logikusabb a fül, pántok nélkül. De ez csak egy kósza ötlet volt. Üdv.
Szerintem ami még a civil mellett szól, az pont a zománcozás. Zománcos hengerben szívesebben tárolnék élelmet, mint festettben.
Firpoval egyszerre írtunk. A zsírosbödönökön van záró alkalmatosság, mégpedig majdhogynem lakatpántra hasonlító!
Legalábbis amiket ezidáig láttam. Ám én egy háborús gázhengert láttam anno, mely liszt tárolására lett pacifikálva.
Semmiképp nem hiszem, hogy ezekben valaha gázálarcot tároltak volna. Josti hozzászólása fedi a valóságot, civil darab tárolóedénynek. A fülnél fogva nyakbaakasztás enyhén szólva is különös, mert minek kellett volna erre egy új alkatrészt ráforrasztani a fedélre, amikor egyszerűen be lehetett volna húzni két fülecskét a helyére, ahol a katonai verzió hordhevedere is van. És egy légós se mászkált volna nyakában egy ide-oda kalimpáló dobozzal, mely könnyűszerrel meg is fojthatta volna ilyenképp.
Bele kell nyugodni, hogy civil.
"Perdöntő" egy fénykép lenne, amin légoltalmi személyzet hordja ezt a fajta tokot. Valaki nyálazza végig a légó-újságokat ...
Három példányt vizsgáltam az imént, egyiken sem voltak meg a heveder befűzésére szolgáló drótfülecsek, tehát valóban igen valószínű, hogy ezeket gyárilag nem tették föl (kérdés persze, hogy akkor magukat a fülecstartó-lemezeket vajon miért?). Így méginkább elképzelhető Hansy elmélete, hogy az edényfülön fűzhették át a hordhevedert. Viszont egy ilyen nyavalyával az ember nyakában már elég nehézkes lehet futkosni ...
Mindhárom példányon megvolt viszont a rendes (honvédségi színű) kallantyús fedélzár, ami azért egy zsírosbödönre olyannyira nem kell ...
Milyen gázálarc volt benne?...
Amit én találtam anno egy padláson, abban benne volt a gázálarc is meg a szűrő is és a hengeren volt csat. Én speciel Hansy légós megközelítése felé hajlok. Üdv.
Mint írtam,tévedhetünk.
Én személy szerint örülnék ha mondjuk valóban légós lenne,csak kellene egy perdöntő bizonyíték.
Josti darabján is csak azok vannak rajta, amik oda vannak hegesztve(?).
DE ha megnézzük a tetején lévő beakasztót, ott látszik rozsda, ami talán azért van mert megkopott a fel- és lezárástól?
:)
...
A tokom sk találás, buhera kizárva ! A záron nem látható feszegetés, hajlítgatás nyoma, gyárilag van rajta az hót zicher. Láttam már pár ilyen tokot azokon is ott volt a zár. Illetve benne van a gumitömítő gyűrű is a tetőben, ami a zsírosbödön elméletnek ellentmond. A zománcozás sem olyan misztikus dolog. Pl. a gyártó csak a tokok legyártását vállalta, mivel a hadsereg szükségleteit kellett elsősorban kielégíteni. Ezt követően találtak egy gyárat, ami a kész tokokat felületkezetle, zománcozta. A LÉGO másodlagos volt.
Vagy...! Leszedték a fület zománcozás előtt (ezt gondolom mártották a zománcba), mert az -elméletem szerint- nem zománcozható (vagyis de, csak akkor utána nem funkcionál), és az égetés után visszatették, azonban eközben lepattogott onnan a zománc, vagy ilyesmi, ezért lehet ez a pont a típus gyengesége. Kérdés, hogy hogyan rögzítették az eredeti záró alkatrészt?
(Aztán persze lehet, hogy már csak a fantáziám dolgozik...)
Szerintem ezen is volt zárófül. Hiszen látszik a helye (ott kirohadt, gondolom mert letépték a fület, ami alatt nem volt zománc), és látszik az a "kampó" is, amibe bele lehetett akasztani. Ha a fület mondjuk gyárilag szedik le, akkor azt a zománcozás előtt tették volna, így a helyére is jutott volna zománc, és akkor nem hiszem, hogy pont ott rohad ki.
Igen, ez az ami az én csőrömet is piszkálja.
Miért jó egy külön üzemrészleget megbízni zománcozással csak a légó kedvéért?
Talán csak azért, hogy a "katonai" gyártást ne lassítsák. Logisztikailag is talán egyszerűbb volt (áthárítani a felelősséget, "terhet").
De a fület ez sem magyarázza.
Mozgó, nem mozgó alkatrész:
Ha a mozgó alkatrészeket tényleg zavarja a zománc, akkor az megmagyarázza, hogy nics rajtuk gyűrű és lezáró sem, fül viszont igen. Ez ugyan akkor ki is zárja Hansy nyakba akasztós felvetését.
Nos amiket átnéztem archív felvételeket azokon sehol sem látni hasonló légós gázhengert.Csak az egyszerű vászon hordtáskát.
Rejtély marad ez amíg valaki nem talál egy olyan embert aki személyes emlékekkel alá nem támasztja valamelyik fél igazát.