Locations
Réztárgyak (elsősorban rézhüvelyek) tisztításáról írnék pár sort,hátha hasznos lesz valakinek.
Általam használt módszerhez szükségünk lesz pár dologra.
-Vas klorid (elektronikában használják rézfólia maratására)
-Müanyag,vagy üveg edény (vas,vagy más fém nem jó!)
-Sidol (ammóniás réz polírozó szer) ha nem tudjuk beszerezni akkor esetleg fogkrém.
-Akkumulátoros vagy más fúrógép.
Első lépésként a réz-oxidot távolítjuk el a felületről,leggyorsabb módja a vasklorid.Nem savas anyag,csak arra vigyázzunk,hogy rozsdás nyomot hagy ruhán ,kézen.A hüvelyt tegyük 2-3percre az anyagba,nem kell félni nem fog feloldódni :)
Fürdő előtt:
http://postimage.org/image/20hzap57o/
2 perc után vegyük ki,öblítsük le vízzel,ha nem elég tiszta tegyük vissza még 1-2 percre.
Fürdő után:
http://postimage.org/image/31t5i3gxw/
A felület még elég matt,viszont már nem oxidos és tiszta.Most políroznunk kell a felületet,ehhez keressünk a hüvelybe illő magot,pl. fából faraghatunk.Tegyük bele a magot és tekerjünk rá szigetelő szalagot,hogy a fúróba fogva ne sérüljön a hüvely felülete.
http://postimage.org/image/31umfakqs/
Fogjunk egy puha rongyot,tegyük rá a polírozó anyagot,és fogjuk a hüvely köré,majd óvatosan indítsuk el a gépet.Vigyázzunk rá,hogy ne tekerje fel a rongyot a gép mert esetleg sérülést okozhat! (bennünk is meg a tárgyban is)
http://postimage.org/image/31w1oyc1w/
Ha elég fényesnek találjuk,vegyük ki a gépből,szedjük le a szalagot és a magot,majd a szalag által takart felületet polírozzuk fel kézzel.
Az eredmény,tükörfényes felület,szinte még látszom is benne ahogy fényképezek :)
http://postimage.org/image/31y5roaro/
Nem forgás szimetrikus tárgyaknál használhatunk kis gravirozó gépet,polírozó fejjel és pasztával.Nagyobb átmérőnél barkácsolnunk kell egy kicsit,hogy a fúróba tudjuk fogni.
Egy hüvely kb.5 perc,szóval elég gyorsan lehet egy egész gyűjteményt kipolírozni.
Sok sikert mindenkinek hozzá.
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Elég eredményes módszernek tűnik, szép lett a hüvely.
Én egy filckorongot szoktam befogni fúrógépbe, majd a fúrógépet befogatom satuba, kézbe fogom a tárgyat, aztán jöhet a móka.Lehet polírpasztát is alkalmazni, de a filckorong önmagában is jól políroz. Az oxidréteg eltávolításához ecetsavat szoktam alkalmazni, de a RO55 is szépen leveszi a nemes rozsdát.
Nem szeretnék ünneprontó lenni hiszen szép munka ez a topicindító.
Viszont a vasklorid szétmarja a rezet.Pont ezért használják a nyákokmaratáshoz.
A savak nagy része rövidtávon leszedi az oxidot.Utána elkezdi enni a rezet.Az ecet is megeszi.Sajnos sokan küzdünk a rezek letisztításával.Valahol a fórumban igen sok ötlet-tapasztalat van felsorolva.
Borzalmas....
Locations
Valóban szétmarná a rézhüvelyt,viszont nincs benne annyi ideig. A 35 mikrométer vastag rézfóliához 10perc kell mire leszedi,szóval nem egy hirtelen maró anyag.Óvatos merítésel épen maradnak a réztárgyak. Próbáltam ecetsavat,rozsdaoldót de messze ez a leghatékonyabb szer.
Hely
Sziasztok! A netten böngészve találtam egy starwax nevű terméket amely kifejezetten vörösréz, sárgaréz, és bronz tisztítására szolgál! http://www.starwax.pl/hun/Kinalat/FEM/Tisztitas-a-feny-visszanyerese/VOe...
a maratós történetet úgy szoktam megkerülni, hogy vízpapírral csiszolom le az oxidot. Ez a felületi hibákat is eltűnteti. Ezt követően jöhet a korábban írt fúrógépes polír. Kézifegyver hüvelyeknél bevállik, azonban nagyobb réztárgyaknál, mint pl: nagyobb rézhüvelyek, gyertyatartók nem működik.
Erre azt a megoldást használom, hogy a koszt súrolószerrel(CIF) lemosom, majd/vagy gravírgépbe szerelhető drótkoronggal lenyomom. Ezt követően vízpapíros csiszolás, ha a felület engedi. Miután szép tiszta,de matt lett a felület barkácsboltban kapható polírkorongot rakok a fúrgéptokmányba és a színtén boltban kapható szilárd rézpolírpasztával átpolírozom. A forgó polírkorongot a pasztához érintve a keletkező hő hatására a polírpaszta megolvad és ráragad a korongra, így a tárgyra fellehet hordani. A tárgy felszínén feketés bevonatot képez, amit kitartó polírozással ellehet tűntetni. Így már elég fényes a felület ezt fellehet dobni Prevent folyékony polírpasztával, ami szilikonos bevonatot képez a a felületen, ez késlelteti a visszaoxidálást. Mostanában többnyire réz régiségeket szoktam restaurálni/polírozni, és szerencsére csak ritkán akad háborús szirszar. ;)
Ödenburger
Nagyon tetszett az írásod. Egy kérdésem viszont van.: Miután lemarattuk az oxidációt a rózsaszín foltokat-pöttyöket ,hogyan távolítod el a rézből? Vagy ez a savak mellékhatása?
Én szódabikarbónás fürdőt szoktam alkalmazni rézhüvelyeknél. Mit szóltok hozzá?
A rózsaszín foltokat a sav okozza, azt már nem tudod eltüntetni.:/ Sajnos el lehet vele rontani a hüvelyeket.
Én ecet savba vagy citromsavba szoktam áztatni a hüvelyeket. Néha kiveszem, átsúrolom aztán vissza. Addig csinálom ezt amíg nem lesz szép a hüvely. Polírozni sem kell hiszen ez fényessé teszi egyből. Utána lefújom lakkal, hogy ne oxidálódjon vissza és kész. Ugyan ilyen szép eredményt, néha még szebbet lehet ezzel a módszerrel elérni. Nagyobb hüvelyeket polirkoronggal lehet fényesíteni. (Ecetsavval, savakkal vigyázni kell, mert kivonnak valamit a rézből ami csúnya rózsaszín foltokat eredményez.)
Azért foltosodik be, mivel a rézhüvelyek réz-cink ötvözetből készülnek, melybe egyéb szennyező anyagok is belekerülhetnek (pl vas, ólom, kobalt ...stb), amiket kiold belőle a sav. De javitson ki egy hozzáértő kérem.
Diego de la Digger
A foltosodást hogyan előzöd meg? Én speciel az ecetsavas megoldást használom. Kevesebb ideig fürdőzteted? Vagy rossz arányba használom a sót? Vagy erre van jobb szer?
Másik ,hogy milyen lakkot használsz? Kimondottan rézlakk vagy mezei fényes lakkspray?
Köszi! Bocs a buta kérdésekért!