warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Karpaszományok
2011, március 2 - 10:47 | lovassag
Magyar karpaszományok és egyéb kiegészítők.
Mindegyik darab garantáltan eredeti és soha nem voltak felvarrva!
A gépkocsizó sajnos kicsi darab, a műszaki zöld és a tüzér kb. egy karra elegendő, a többi teljes garnitúra.
(A kereskedelmi célú kiegészítést töröltem. Szerk.)
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Karszalagok, vállapok és kiegészítők
A karpaszománnyal való megkülömböztetést a Monarchia hadseregéből vette át a Magyar Honvédség. A karpaszományos a közlegénnyel szembe rangidősnek számított. A legénység részéről "Karpaszományos úr" megszólítás illette meg. Piszkos szolgálati munkára, pl: folyosó, wc ,mosdó takarítására nem lehetett beosztani. Csak a vaságy közvetlen környékét kellett takarítania.
A karpaszomány a szolgálaton kívül tiszti társaságban való megjelenésre jogosított. Kimenő öltözete - a tisztek öltözetéhez hasonló - kamgarn zubbony, fekete pantalló, (nadrág) könnyű cipő. Ezeket a szolgálati szabályzat biztosította. Három hónappal a bevonulás után megkapta az első csillagot (őrvezető), majd 3-4 hónap múlva a Tartalékos Tiszti Tanfolyam után tizedessé, szakaszvezetővé léptették elő. A bevonulástól számított 1egy év múlva hadapród őrmester lett.
A gyors előrehaladást a legénységi állományú tisztesek, tiszhelyettesek ellenszenvel nézték. Hagyomány volt a karpaszományost az újonc kiképzés alatt megkülönböztetett lelki gyötrelmeknek vessék alá, nehogy megszolgálatlanul kapják a csillagot, amelyekért a kiképzőknek évekig kellett szenvedniük.
Hagy írjak le egy néhány példát. Jó apám az egri M.kir.Dobó István 14.honvéd gyalogezred Karpaszmányos Tartalékos Tiszti Tanfolyam kiképző tiszhelyettese volt. Egerbe volt külön egy tiszti és külön egy tiszhelyettesi kaszinó. Apám, mint karpaszományos kiképző tiszthelyettes, nem mehetett be a Tiszti Kaszinóba, a karpaszmányos igen. Apám kimenő zubbonya mindíg posztó volt, a karpaszományosé kamgarn. Apám 13 év katonai szolgálattal törzsőrmesteri rendfokozattal nem ülhetett le egy hadnaggyal mondjuk egy pohár jó egri bort meginni, mert akkor még ilyen is volt, de a karpaszományos úr leülhetett. Ennek ellenére viszonylag sok tartalékos tisztet átvettek hivatásos állományba. Apámnak volt tiszt barátja, még őrnagy is.
Üdv: KIspajtás.
Még néhány érdekesség: A karpaszomány viselésére jogosultak közül a háború előtt eleinte csak minden 3. került tovább a tartalékos tiszt képzésre, de a háború alatt sem lett minden karpaszományosból tartalékos tiszt.
Szálasi csak azoknak engedélyezte a karpaszomány viselését, akiket tartalékos tisztképzésre számításba vettek.
1945-ben a háború utáni demokratikus kormányban leginkább a kisgazdák voltak ellene a karpaszománynak mint megkülönböztetésnek, el is érték, hogy teljesen töröljék el.
A karpaszomány lényegében társadalmi megkülönböztető jelvény volt - egy karpaszományos honvéd nyilvános helyen együtt ihatott egy hadnaggyal, de egy karpaszomány viselésére nem jogosult öreg alhadnagy ezt nem tehette meg.
Nem csak a formáJa, hanem az anyaga és a színe is. A tizedes fehér celluloid csillag, a főhadnagy arany hímzett-flitterezett, vagy sajtolt fémcsillag.
Köszönöm mester
megtisztelő, hogy válaszoltál. Sokszor úgy látom, hogy sokan féltik megosztani a másikkal a tudásokat.
Csak egy kérdés még.
Mondjuk a főhadnagyot és a tizedest csak egy zsinórdísz különbözteti meg egymástól, vagy a csillag formálya is más?
A képen Horthy-kori (ezüsttel felezett fegyvernemi színű) paszományok láthatók.
A "karpaszományos" kifejezést a "rejtés" időszakában kezdték alkalmazni, mert nem akarták a korábbi "önkéntes" kifejezést használni, mivel az egyértelműen tartalékos tisztképzésre utalt volna.
Hadapródjelölt és egyévi önkéntes csak a Horthy-kor legelején volt. A hadapródok (hadapród őrmesterek) eleinte arany szállal felezett fegyvernemi színű, majd felezett sárga színű karp.-t viseltek.
A karp. viselésének nem volt feltétele az érettségi, de a középiskola utolsó osztályát el kellett végezni.
Rendfokozatok pl. itt:
http://www.erdemrendek-kituntetesek.hu/tartalom/uj-lexikon-rendfokozati-...
Kedves Nimród!
A karpaszományt karon viselték :-)
Pontosabban a zubbony ujjának alkar részén, elől kicsúcsosodó félkör ívben.
Akik viselhették, azok érettségizett legénységi állományúak voltak. Egyéves önkéntesek, hadapród jelöltek, stb.
Üdv!
Kedves Nimród!
Nekem írta a privát üzenetet! :-)
Lovasság
Kinek írtál privátot Leebmarshall?
Írtam neked privát üzenetet.
Légyszíves olvasd el.
Üdv!
Én is ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy hol viselték ezt a karpaszományt? Karon? Illetve
sok képnél a rendfokozatnál meg van különböztetve a karpaszományos.És ha már itt vagyok akkor lenne valahol egy összefoglaló kép a rendfokozatokról? Esetleg egy netes link?
TUdom alap kérdés, de szeretnék kiokosodni.
Szia!
A sötétkék híradó; a világos - búzavirág - kék gyors fegyvernem (lovasság, kerékpáros, gépkocsizó lövész); a püspök lila számomra is talány, mert az ehhez a színhez tartozó csapatnemekben általában csak tisztek szolgáltak - talán a zenész áll a valósághoz legközelebb, amíg ez volt a hajtókaszínük. (De ezt én is csak találgatom...); A kávébarna vonatcsapat; a sötétzöld műszaki(utász); a piros pedig tüzér.
Üdv!
Ez egy jó alkalom, hogy megkérdezzem, melyik kiké volt. Nem vagyok "egyenruhás", de jó tudni ezeket. -és érdekel is.
Köszi :)