warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Orosz gránát, de mikori lehet?
2011, február 14 - 14:51 | Cadman
Feltehetőleg orosz kukoricagránát, de mikori lehet?
Most szereztem. Egyetlen beütőt, jelzést nem találok rajta.
Üres öntvény test, teljesen hatástalan.
Mivel nincs meg a felső része, így csak egy asztali ceruza tartóként szolgál. :-)
Nézegettem a neten, sok nagyon hasonlót látni, de az alsó része (hengeres alsó része) nem pont ilyen egyiknek sem amit láttam.
Üdv Cadman
4
Értékelésed: Nincs Átlag: 4 (2 szavazat)
A ruszki "felszabadítókat" baszottul nem érdekelte semmi sem kaja-pia-nőn kívűl.
Ha fegyvert akartak találni, ahogy a maiak, találtak is.
Ez a fegyvereldugósdi később, a tszesítésnél/államosításnál vált népi játékká, addig senki nem törődött a front után a megszállók által gyerekekkel beásatott vagy a felszínen maradt fegyverekkel, lőszerekkel.
Ja! A 42 M kéket el lehet dobni éles égőgyújtóval es.
Amennyire emlékszem,a kékben,csak csappanytú volt töltet nem.ill,csak súlypótló töltet.A szelence cseréjével elvileg átlehetett alakítani,de nem hiszem,hogy lehetett volna vele megbízható működést produkálni.A 36M még élesen sem volt egy 100%-os leműködésű darab.Az elásássalkapcsolatban inkább a megszállási utáni rettegést és félelmet gondolom fő oknak.Az oroszok valószínüleg statáriálisan jártak el,minden ilyen dolgot illetően,legyen az bármilyen jelzés,nem valószínű,hogy ismerték a színkódokat.
Nos.. Úgy érzem tökéletesen igazatok van. Néha nem kell logikát keresni a vörös hadiipar varázslatos világában....
Igen,vannak érdekes dolgok.Láttunk már 42M gyakorló csíkjait,rondán pirosra átfestve.Rossz vicc volt.
Forrest, túl sokat gondolsz a bolsevik hadigazdaság és a szovjet ötéves tervek mögé. A világ egyik legnagyobb országa volt, legnagyobb hadiiparral. Dnyepropetrovszkban lenin barna hajú kopaszos volt, kamcsatkán meg tán a vörösesszőke loboncot is elfogadták.
Mázolták azt az összes kéznél lévő festékkel szinte. Amilyet épp nem loptak haza a gyárból.
Egy valamit nem értek. Ebben szívesen fogadnék tanácsot vagy valami magyarázatot.
Konkrétan az orosz F-1 kézigránátok színeit nem tudom mire vélni. nemrég találtam orosz állásokban egyet (teljesen hatástalan,kiégett a belseje. ceruzatartónak jó esetleg) annál szürke alapon sötét kék színű volt. De ócskás piacon vettem egy szürke alapon sötét zöld színűt is. A színek színkód ként funkcionálhattak ?
Mindenképpen! Ráadásul sok kérdés még nyitva is maradt.
Elég sok ismeret anyag felhalmozódott kép alatti hsz-ban. Maradjon a fotó?
Na, nekem pont ugyanilyen van, üres és szintén nincs feje. Tehát most már tuti, hogy F1-ről van szó.
Ugyan valaki linkeljen már be egy korai töltőcsavaros változatról egy képet! Ha már F-1.
Erről a képről beszél:
http://www.inert-ord.net/usa03a/usa2/index.html
(Fentről a második) Ketten is rendelkezünk ilyen darabbal amiben ugyan ilyen alsó csavar is található, de persze nem amerikai.
Ez a gránát aljában lévő csavar érdekes dolog. Én még nem találkoztam ilyennel, de hát a jó pap is holtig tanul. Tud rá valaki magyarázatot? Az orosz sem hülye, ok nélkül nem csinál ilyet. Vagy esetleg egyedi barkács lehet amerikai minta után?
Ez nem flexelés nyoma. Ez inkább esztergálás nyoma lehet, de valszeg gyártás közbeni munkafázis része lehetett, pl. esztergával sorjátlanították a végét. Sztem
az enyémen ciril:af van
Én is arról "beszéltem".
Ezek a jelőlések tényleg érdekesek lennének. Az egyiken nálam pl. egy 20 as van. Viszont ezzel az alsó lyukas dologgal félreértjük egymást. Az enyémben pl allul is van menet, belehajtva a csvarral ami teljesen sülyesztett fejü. Illetve ásott darab, erősen korradálva. Olyan mint a fentről a második képen látható amerikai gránátnak. http://www.inert-ord.net/usa03a/usa2/index.html
Az a változat, amelyiknek az alján egy lyuk van, az is gyakorló, de a gyakorló égőgyújtós dobáshoz való. Kiürített orosz laktanyákban sokat lehetett ilyet találni. Az égőgyújtóban ugyanúgy benne van az időzítő lőportöltet, mint az élesben, de a detonátor helyett egy vastagabb, füstjelző elegyet tartalmazó hengerben végződik. Dobás után a gránát alján kicsapó füst jelzi a gránát imitált robbanását.
Az alsó furatban nincs menet, mert nem lenne értelme.
A fenti darabot jól azonosítottátok, egy a távdobás gyakorlására, a háború után gyártott darab. Van egy olyan, sárgára festett változata, amelynek a teteje lecsavarható.
Az F1-es gránáttestnek rengeteg változata van. Ahány ország, ahány gyár, annyi öntőminta. A legtöbben van valami jelzés, betű vagy szám, de még nem találtam olyan leírást, amely ezeket összefoglalná.
A gyújtószerkezetnek is van még egy változata. Az UZRG gyújtók kétféle hosszúságú ütőszeggel készültek. A hosszú ütőszeges változatnál van egy menetes közdarab a gyújtószerkezet és az égőgyújtó között. A lexpev oldalán a metszetben egy rövid ütőszeges gyújtószerkezet van.
Örülök a témának, mert a F1 és a gyújtói egy sematikusnak tűnő, de mégis sokféle változatú, hálás gyűjteményi darabok.
A fotómon látható példány pont olyan mint a te 6. számú gránátod.
CAdman
Ez a gyakorló szerkentyűm. Teljesen komplett szerelvény, csak éppen veszélyes anyagokat nem tartalmaz. Ennél jobban nem akartam a fotó kedvéért szétberhelni, mert a hajlítgatástól tönkremegy a sasszeg. Egyszer már kiguberáltam, erre a rugó beleverte a tenyerembe az ütőszeget... nagy örömömre. Ahogy már jeleztem: GYAKORLÓ DARAB, GYÁRILAG MENTES MINDENFÉLE ROBBANÓ ÉS VESZÉLYES ANYAGTÓL!!!
Itt böngészhetsz kedvedre:
http://www.lexpev.nl/grenades/sovietbalkan/poland/granatobronnywz33.html
Turul! A 6-os az nem lengyel, hanem ugyan olyan sportgránát, mint a fenti képen van, csak bele van csavarva egy vakdugó. Annyi, hogy más gyár gyártotta, és az eltérő kialakítás véleményem szerint azért van, hogy meg lehessen különböztetni a gyújtó nélküli élestől első ránézésre. Nekem ugyan ilyen van kettő, még a seregből. Ezeket aztán festették elég változatos színekre, szürke, sárga stb. Csokis: Ezt azért írtam sportgránátnak, mert a helyes dobás elsajátítására, gyakorlására, versenyzésre szolgál, ugyanígy, mint a 42M gumi, vagy a fanyelű-fémfejű változatai, amivel még Neked is bizonyosan volt szerencséd dobálózni, hisz még középiskolában is volt a szertárban belőle. Ez, ugye kidolgozottságában is különbözik, a kék csíkos verziótól, ami ugye egy teljesen azonos darab az élessel, csak a robb. a-ok hiánya és a kék csíkok különböztetik meg.
Ezek szerint gyakorló és gyakorló között is van különbség.Nekem van egy novi új gyakorlóm van,én bontottam ki a papírból.Mindene megvan,gyújtóval együtt,csak töltete nincs,illetve a gyújtó ütőtest valami műanyagra csapódik.Színe fekete,fehér csíkkal,Este töltök róla képet.A teljesen kidolgozott szerkezetből úgy gondolom,hogy valami működési bemutatásra való,nem a dobálást gyakorolták vele.
Akkor viszont engem is érdekelne hogy az melyik tipusra jellemző, mert nekem van egy olyan variációm is.
Nincs mit Cadman! Lehet, hogy a korrózió miatt nem látszódik benne a szám.
Olyasmi.
A töltőcsavar az, az amikor az alján is van egy lyuk, amibe egy kb. 1 centi átmérőjü csavar van belehajtva?
Na és azt tudja-e valaki,hogy 26-os vagy a 38-as modellből volt-e töltőcsavaros változat?
Köszi Adydas27 !
Azthiszem ezzel tisztáztuk, ez valszeg egy gyakorlógránát.
A tiedben sincs menet, a formája is teljesen egyezik. Viszont az enyémen nincs 2-es szám meg festés, de sztem a lényegen nem változtat, gyakorló ez.
Köszi.
Üdv Cadman
Nagy nehezen megtaláltam, az enyém pont egy MHSZ-ből való darab "tip-top" darab :). Cadman, ha megnézed a tiéd, akkor elvileg azon is van egy 2-es, amit fogalmam sincs, hogy mit jelent.
Íme:
http://postimage.org/image/2hx6ogimc/
http://postimage.org/image/2hxi97y2s/
http://postimage.org/image/2hxovdc1w/
Még egy kérdés, van olyan képfeltöltő oldal, ahonnan úgy tudom ide beszúrni a linket, hogy itt megjelenik kicsiben, mert a postimage-t és a képfeltöltést nem bírja az oldal valamiért?
Ejj, csipás szemű banda! :-D
Adydas ráérzett a dologra, a gyújtó menetfuratának a hiányosságára! Ez, egy sportgránát, mely járőrversenyeken, MHSZ, stb. rendezvényeken a versenyszerű dobás mívelését szolgálta.