Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/10297' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 "Budapest ostroma" fantázia jelvény | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: ungvary. Beküldés időpontja: 2014, január 1 - 17:55.
Tisztelt kollégák,
mivel van némi közöm ehhez a történethez, leírom amit én tudok.
1. Budapest ostroma Schild hivatalosan soha nem létezett jóváhagyott és rendszeresített verzióban. Hasonló a helyzet vele mint pl. a Sztálingrád kereszttel ill. más fantázia jelvényekkel.
2. Fentiek miatt az a kérdés hogy eredeti vagy hamisítvány, értelmetlen.
3. A dolognak mégis van racionális magja, ennek forrásait könyvemben megírtam. Hingyi László meglehetősen sajátos jelenség volt, de hazugságon Budapest ostroma kapcsán én nem kaptam.
4. Én rajzoltattam meg azt a képet, ami az általam kiadott kötetben szerepel.
5. A kép alapján feltehetően több gyártó készített ilyen pajzsokat. Eddig a következő variánsokat láttam:
a) horogkereszttel
b) horogkereszt nélkül
c) hátul feltűzővel
d) feltűző nélkül
e) cinkből
f) sárgarézből
g) ónból
Beküldő: Rádiós. Beküldés időpontja: 2013, december 29 - 14:05.
Nekem ez az egész „pajzsos” sztori eleve nem tetszik. Sőt, már az (általam a kilencvenes évek elején olvasott) első közléskor mély kétségeim támadtak.
Nem szeretem a szent teheneket. Magyarországon sajnálatosan sok van ezekből, engem pedig a hideg ráz tőlük. Lehetne őket sorolni Trianontól kezdve Hinigyi Lászlón át egészen 1956-ig bezárólag. Csupa „bájos” téma, ami a „tömeg” szemében szent és sérthetetlen - holott a gondolkodó elme előtt világosan áll, hogy addig nem lehet semerre továbblépni, amíg teljes mélységében föl nem tárjuk a valót.
A magyar társadalom jelenlegi bajai, torzulásai, beteges megnyilvánulásai (értsd például esetünkben a kópia jelvényeket) mind-mind érthetetlenek maradnak, ha nem nyúlunk le kemény kézzel a gyökerekig. Igaz ami igaz, nehéz elvárni az olyan „átlagembertől” a pártatlan hozzáállást és a történelemmel való - akár fájdalmas - szembenézést, akinek az olvasás és a tanulás felesleges időpocsékolás, aki leragad a jelszavak szintjén s képtelen a szépen mutató szent tehenek hányingerkeltő szellentéseit észlelni, a szavak és a cselekedetek együttes súlyát, tartalmát figyelni.
Mielőtt valaki nekem szaladna: nincs nálam a megoldás, sem a szent Grál, csak szeretem használni azt a tököt, amit a nyakamra tett a jó Isten.
Beküldő: Anti bácsi. Beküldés időpontja: 2013, december 29 - 15:44.
Ha jól emlékszem eredetileg veterántalálkozós emlékplakettnek tervezte Hingyi, de ennek utána tudok kérdezni - kis türelmet....
Nos igen, már kialakult köré egy-két mese habbal, ahogy az alábbi linken is olvasható: http://www.specialistauctions.com/auctiondetails.php?id=1498127
Itt azt írja, hogy egy filmes (Time of Pride TV játék, lengyel sugárzás 2008/10) replikát kínál eladásra ami egy olyan darabról lett másolva, mint amit olyanoknak osztottak, akik egykor Bp.-nél és a Balatonnál harcoltak. RZM és sorozatszám, stb... :D
szerk.: nyomát sem találom a hivatkozott "The Time of Pride" TV-s drámának.
Beküldő: kraut. Beküldés időpontja: 2013, december 29 - 09:19.
Annyit mint a többi fantázia pajzs,de két dolog biztos nyugaton elgondolkodtak egy ideig rajta hogy akkor mi is ez.....itthon pedig kinek volt ez üzlet hogy nem kevés pénzért présszerszámot készítettet hozzá a Hingyi skicc után és "valaki meg belefogott a tömeggyártásába aki valószínű ugyan az a személy.
Megjegyzem mindentől függetlenül nem rossz kivitel és tervezés.
Beküldő: Anti bácsi. Beküldés időpontja: 2013, december 28 - 23:27.
Üdv!
Későn vettem észre, hogy ez csak a második oldala a kommenteknek és már elhangzott az elsőn Hingyi Laci bácsi neve (aki roncsos, makettes körökben főként Schwimmwagen rajongók által lehet ismert) - magam is úgy tudom a városi legendáriumból, hogy ezt a pajzsot ő tervezte a háború után az Ostrom és a Kitörés emlékére.
Itt egy nem-netes kép egy Budapest pajzsról: http://postimg.cc/image/bh9c2asyd/
Beküldő: fém koma. Beküldés időpontja: 2013, február 4 - 13:23.
Sziasztok!
A Mány határában található kitörés-emlékművön láttam ehhez nagyon hasonló, körülbelül tenyérnyi méretű, talán bronzból öntött plaketteket. A kő két oldalán volt egy-egy darab, ezek egymás után eltűntek pár éve. Tavaly nyáron mindkettő helye nemzeti színű szalaggal volt letakarva. Talán van valahol fényképem a az emlékműről ahol látszik a plakett, de egyelőre csak ezt tudom mutatni:
Beküldő: Tűzhenger. Beküldés időpontja: 2011, február 16 - 09:26.
Kedves fantal77! itt senki nem állította, hogy eredeti lenne. Amúgy az új kupolát illető észrevétel jogos. Az építészek talán "leszopogatott barackmag" vagy valami hasonlóval szokták illetni...
Beküldő: fantal77. Beküldés időpontja: 2011, február 16 - 04:31.
Srácok, az senkinek nem tűnik fel, hogy a budai Várpalota kupolája az 1965-ben épített neoreneszánsz kupola? :)
Ha egy cseppnyi részben is eredeti lenne a pajzs, akkor az eredeti, 1945-ig létezett barokk álkupolát ábrázolták volna... Hiszen Hansjürgenék annak a tövében védték a Reichet.
A két kupola az épületen markánsan más, elég megnézni egy 1938-as meg egy mai fényképet. Ezen a pajzson a modern kupola látható a Királyi Palota összeötő szárnyán, tehát a pajzs - hamis.
Beküldő: muller452. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 19:20.
Ez most nem a jelvénnyel kapcsolatos,csak egy könyvet ajánlok a figyelmetekbe:"Magyarország a második világháborúban"(Petit Real könyvkiadó 1997)lexikon A-Zs-ig.Töménytelen mennyiségű adattal, és fényképekkel illusztrálva.A szerzői(több is van)zömében hivatásos tisztek a HM-ből,Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemről,MTA,Hadtudományi Intézet,Haditechnikai Intézet,stb.Nem reklámot akarok csinálni csak megemlítettem.
Beküldő: markgraf. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 19:07.
Ha lenne belőle fennmaradt példány, akkor miért egy - nem túl megbízhatónak tartott - szemtanú leírására kellene hagyakozni?
Illetve
Ungváry meghivatkozta a legyártott prototípussal kapcsolatos állítását?
Egyébként azt kell mondjam, hogy egyetértek bakával. Semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy ez a jelvény ilyen formában létezett volna, erre kár több szót vesztegetni.
Beküldő: muller452. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 18:58.
Nekem az 1998-as első kiadás van meg,nem tudom a többiben is benne van-e,egyébként máshol még nem találkoztam ezzel a jelvénnyel,és az említésével sem,de ez még nem jelent semmit.
Aki nagyon körül akarja járni ezt a dolgot,azt hiszem érdemes lenne a Hadtörténeti Múzeummal felvennie a kapcsolatot,azt hallottam nekik hatalmas és változatos a raktárkészletük,hátha tudnának valami felvilágosítást adni.
Beküldő: muller452. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 18:38.
Üdv!Ungvári Krisztián "Budapest ostroma"(Corvina kiadó,első kiadás)218.oldalon van egy jelvénytervezet,ami ezt a jelvényt ábrázolja,Domokos László rajzolta Hingyi lászló vázlata alapján.A 215.oldalon az áll,hogy a magyar I.hadtestparancsnokság 1944 dec.23-án elrendelte a védők számára külön jelvény rendszeresítését,az elkészítésére azonban már nem került sor.A magyar tervezők melljelvényt,a németek préselt és felkaron viselhetőt terveztek.A könyv azt állítja,hogy a németek az ő verziójukból néhány kísérleti példányt le is gyártottak,és a kitörés alkalmával meg is találták a prototípust.Remélem tudtam ezzel segíteni valamit.Egyébként remek könyv,mindenkinek ajánlom a figyelmébe akit érdekel ez a téma!
Beküldő: hatospapa. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 13:57.
ha a sas feje jobbra néz az a Parteiadler. Tehát a Pártsas:) Ezt gyakrabban használták ilyen esetekben. Pl.: övcsatok, felvarrók, sapkadíszek.
De egyet értek az előttem szólókkal, ez a pajzs valóban a fantázia szülötte. Bár nagyon szép
Beküldő: KarsaiBalazs. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 11:28.
Nem volt 100%-ig bevett irány. Az esetek többségében valóban jobbra nézett (saját magához igazítva, azaz heraldikailag, ha lehet ezt a szót ezekre ezt használni), de többek között a gyalogsági jelvény (Infantrie-Sturmabzeichen) esetében is balra, ahogy ezen a pajzson.
Beküldő: KarsaiBalazs. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 10:43.
Énnekem személy szerint soha nem tetszett az egész háttere ennek a pajzsnak. Amellett, hogy az állítólag megtalált kísérleti példányokból soha nem láttam egyet se sehol, az egész motívumvilágával bajom van.
Ha magyar tervezés lenne, akkor miért van rajta egy horogkeresztes sas?
Ha német tervezés lenne, akkor miért ilyen nagyfejű, már-már papagájba vagy bagolyba hajló, aminek nem látszik a teste nagy része (nincs még egy tárgy az emlékezetemben, amin a sas nem látszik teljes terjedelmében) és a horogkereszt is a mellkasán babérkoszorú nélkül, stb...
Szerintem ez inkább fantáziadarab a teljes történetével együtt (azaz szerintem is volt tervezet, de nem így nézett ki).
Üdv
Balázs
Beküldő: csokis. Beküldés időpontja: 2011, február 15 - 09:33.
Érdekes a dolog...Szóval a háború után kb. ötven évvel egy szakember készít egy prototípust egy tervezett,de soha nem létezett éremből,amit akkor egy tizenéves kis srác látott,de semmi más támpont nincs.Az biztos,hogy szép,és jól kidolgozott munka,nagyon tetszik nekem is.
Van valami más utalás is,hogy így nézett ki a tervezet,valóban csak Hingyi az egyetlen forrás?
Tisztelt kollégák,
mivel van némi közöm ehhez a történethez, leírom amit én tudok.
1. Budapest ostroma Schild hivatalosan soha nem létezett jóváhagyott és rendszeresített verzióban. Hasonló a helyzet vele mint pl. a Sztálingrád kereszttel ill. más fantázia jelvényekkel.
2. Fentiek miatt az a kérdés hogy eredeti vagy hamisítvány, értelmetlen.
3. A dolognak mégis van racionális magja, ennek forrásait könyvemben megírtam. Hingyi László meglehetősen sajátos jelenség volt, de hazugságon Budapest ostroma kapcsán én nem kaptam.
4. Én rajzoltattam meg azt a képet, ami az általam kiadott kötetben szerepel.
5. A kép alapján feltehetően több gyártó készített ilyen pajzsokat. Eddig a következő variánsokat láttam:
a) horogkereszttel
b) horogkereszt nélkül
c) hátul feltűzővel
d) feltűző nélkül
e) cinkből
f) sárgarézből
g) ónból
Üdvözlettel:
Ungváry Krisztián
http://gyujtemeny.vatera.hu/jelveny_kituntetes_jelkep/katonasag/nemet_bu...
Nekem ez az egész „pajzsos” sztori eleve nem tetszik. Sőt, már az (általam a kilencvenes évek elején olvasott) első közléskor mély kétségeim támadtak.
Nem szeretem a szent teheneket. Magyarországon sajnálatosan sok van ezekből, engem pedig a hideg ráz tőlük. Lehetne őket sorolni Trianontól kezdve Hinigyi Lászlón át egészen 1956-ig bezárólag. Csupa „bájos” téma, ami a „tömeg” szemében szent és sérthetetlen - holott a gondolkodó elme előtt világosan áll, hogy addig nem lehet semerre továbblépni, amíg teljes mélységében föl nem tárjuk a valót.
A magyar társadalom jelenlegi bajai, torzulásai, beteges megnyilvánulásai (értsd például esetünkben a kópia jelvényeket) mind-mind érthetetlenek maradnak, ha nem nyúlunk le kemény kézzel a gyökerekig. Igaz ami igaz, nehéz elvárni az olyan „átlagembertől” a pártatlan hozzáállást és a történelemmel való - akár fájdalmas - szembenézést, akinek az olvasás és a tanulás felesleges időpocsékolás, aki leragad a jelszavak szintjén s képtelen a szépen mutató szent tehenek hányingerkeltő szellentéseit észlelni, a szavak és a cselekedetek együttes súlyát, tartalmát figyelni.
Mielőtt valaki nekem szaladna: nincs nálam a megoldás, sem a szent Grál, csak szeretem használni azt a tököt, amit a nyakamra tett a jó Isten.
Nos, megkérdeztem egy barátomat aki ismerte Hingyit, hogy milyen szándékkal tervezte Laci bácsi a pajzsot. Íme a válasza:
"Passz, szerintem csak szerette volna beírni magát a törikönyvekbe, hogy volt egy ilyen pajzs-terv..."
Ha jól emlékszem eredetileg veterántalálkozós emlékplakettnek tervezte Hingyi, de ennek utána tudok kérdezni - kis türelmet....
Nos igen, már kialakult köré egy-két mese habbal, ahogy az alábbi linken is olvasható:
http://www.specialistauctions.com/auctiondetails.php?id=1498127
Itt azt írja, hogy egy filmes (Time of Pride TV játék, lengyel sugárzás 2008/10) replikát kínál eladásra ami egy olyan darabról lett másolva, mint amit olyanoknak osztottak, akik egykor Bp.-nél és a Balatonnál harcoltak. RZM és sorozatszám, stb... :D
szerk.: nyomát sem találom a hivatkozott "The Time of Pride" TV-s drámának.
Annyit mint a többi fantázia pajzs,de két dolog biztos nyugaton elgondolkodtak egy ideig rajta hogy akkor mi is ez.....itthon pedig kinek volt ez üzlet hogy nem kevés pénzért présszerszámot készítettet hozzá a Hingyi skicc után és "valaki meg belefogott a tömeggyártásába aki valószínű ugyan az a személy.
Megjegyzem mindentől függetlenül nem rossz kivitel és tervezés.
Egyáltalán képvisel ez bármiféle értéket (a fémen kívül) ?
Üdv!
Későn vettem észre, hogy ez csak a második oldala a kommenteknek és már elhangzott az elsőn Hingyi Laci bácsi neve (aki roncsos, makettes körökben főként Schwimmwagen rajongók által lehet ismert) - magam is úgy tudom a városi legendáriumból, hogy ezt a pajzsot ő tervezte a háború után az Ostrom és a Kitörés emlékére.
Itt egy nem-netes kép egy Budapest pajzsról:
http://postimg.cc/image/bh9c2asyd/
Üdv!
Leírnád?
Üdv!
Én is a Hingyi-féle eredetet ismerem.
http://postimage.org/image/kdx0qcvfl/
Sziasztok!
A Mány határában található kitörés-emlékművön láttam ehhez nagyon hasonló, körülbelül tenyérnyi méretű, talán bronzból öntött plaketteket. A kő két oldalán volt egy-egy darab, ezek egymás után eltűntek pár éve. Tavaly nyáron mindkettő helye nemzeti színű szalaggal volt letakarva. Talán van valahol fényképem a az emlékműről ahol látszik a plakett, de egyelőre csak ezt tudom mutatni:
http://www.bunkermuzeum.hu/Bunkermuzeum/utazasok/2008/09/Many/P9072071v.jpg
Valószínűleg a bal oldali megegyezik a feltöltött képen láthatóval.
A főváros ostromában részt vett csendőr alakulatok történetének összefoglalása:
http://magyarhonved.blogspot.hu/2012/11/adalekok-budapest-ostromaban-har...
Kedves fantal77! itt senki nem állította, hogy eredeti lenne. Amúgy az új kupolát illető észrevétel jogos. Az építészek talán "leszopogatott barackmag" vagy valami hasonlóval szokták illetni...
Srácok, az senkinek nem tűnik fel, hogy a budai Várpalota kupolája az 1965-ben épített neoreneszánsz kupola? :)
Ha egy cseppnyi részben is eredeti lenne a pajzs, akkor az eredeti, 1945-ig létezett barokk álkupolát ábrázolták volna... Hiszen Hansjürgenék annak a tövében védték a Reichet.
A két kupola az épületen markánsan más, elég megnézni egy 1938-as meg egy mai fényképet. Ezen a pajzson a modern kupola látható a Királyi Palota összeötő szárnyán, tehát a pajzs - hamis.
Szerintem sem érdemes erre a témára több energiát és időt fordítani!
Ez most nem a jelvénnyel kapcsolatos,csak egy könyvet ajánlok a figyelmetekbe:"Magyarország a második világháborúban"(Petit Real könyvkiadó 1997)lexikon A-Zs-ig.Töménytelen mennyiségű adattal, és fényképekkel illusztrálva.A szerzői(több is van)zömében hivatásos tisztek a HM-ből,Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemről,MTA,Hadtudományi Intézet,Haditechnikai Intézet,stb.Nem reklámot akarok csinálni csak megemlítettem.
Ha lenne belőle fennmaradt példány, akkor miért egy - nem túl megbízhatónak tartott - szemtanú leírására kellene hagyakozni?
Illetve
Ungváry meghivatkozta a legyártott prototípussal kapcsolatos állítását?
Egyébként azt kell mondjam, hogy egyetértek bakával. Semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy ez a jelvény ilyen formában létezett volna, erre kár több szót vesztegetni.
2009-ben jelent meg a 6. átdolgozott kiadás.
Nekem az 1998-as első kiadás van meg,nem tudom a többiben is benne van-e,egyébként máshol még nem találkoztam ezzel a jelvénnyel,és az említésével sem,de ez még nem jelent semmit.
Aki nagyon körül akarja járni ezt a dolgot,azt hiszem érdemes lenne a Hadtörténeti Múzeummal felvennie a kapcsolatot,azt hallottam nekik hatalmas és változatos a raktárkészletük,hátha tudnának valami felvilágosítást adni.
És akkor hol ez a prototípus?...
Egyébként ez egy jól ismert könyv, hisz már a 6. kiadást élte meg. :-)
Ez az egyetlen iromány a jelvényről?
Üdv!Ungvári Krisztián "Budapest ostroma"(Corvina kiadó,első kiadás)218.oldalon van egy jelvénytervezet,ami ezt a jelvényt ábrázolja,Domokos László rajzolta Hingyi lászló vázlata alapján.A 215.oldalon az áll,hogy a magyar I.hadtestparancsnokság 1944 dec.23-án elrendelte a védők számára külön jelvény rendszeresítését,az elkészítésére azonban már nem került sor.A magyar tervezők melljelvényt,a németek préselt és felkaron viselhetőt terveztek.A könyv azt állítja,hogy a németek az ő verziójukból néhány kísérleti példányt le is gyártottak,és a kitörés alkalmával meg is találták a prototípust.Remélem tudtam ezzel segíteni valamit.Egyébként remek könyv,mindenkinek ajánlom a figyelmébe akit érdekel ez a téma!
ha a sas feje jobbra néz az a Parteiadler. Tehát a Pártsas:) Ezt gyakrabban használták ilyen esetekben. Pl.: övcsatok, felvarrók, sapkadíszek.
De egyet értek az előttem szólókkal, ez a pajzs valóban a fantázia szülötte. Bár nagyon szép
Szerintem egy pénzéhes ember fantázia szüleménye.Baka tagtárssal értek én is egyet úgyhogy nem is írok mást róla mert nem érdemes...
Nem volt 100%-ig bevett irány. Az esetek többségében valóban jobbra nézett (saját magához igazítva, azaz heraldikailag, ha lehet ezt a szót ezekre ezt használni), de többek között a gyalogsági jelvény (Infantrie-Sturmabzeichen) esetében is balra, ahogy ezen a pajzson.
A kampós kánya nem is a megszokott irányba néz... Gyanús!
Énnekem személy szerint soha nem tetszett az egész háttere ennek a pajzsnak. Amellett, hogy az állítólag megtalált kísérleti példányokból soha nem láttam egyet se sehol, az egész motívumvilágával bajom van.
Ha magyar tervezés lenne, akkor miért van rajta egy horogkeresztes sas?
Ha német tervezés lenne, akkor miért ilyen nagyfejű, már-már papagájba vagy bagolyba hajló, aminek nem látszik a teste nagy része (nincs még egy tárgy az emlékezetemben, amin a sas nem látszik teljes terjedelmében) és a horogkereszt is a mellkasán babérkoszorú nélkül, stb...
Szerintem ez inkább fantáziadarab a teljes történetével együtt (azaz szerintem is volt tervezet, de nem így nézett ki).
Üdv
Balázs
Érdekes a dolog...Szóval a háború után kb. ötven évvel egy szakember készít egy prototípust egy tervezett,de soha nem létezett éremből,amit akkor egy tizenéves kis srác látott,de semmi más támpont nincs.Az biztos,hogy szép,és jól kidolgozott munka,nagyon tetszik nekem is.
Van valami más utalás is,hogy így nézett ki a tervezet,valóban csak Hingyi az egyetlen forrás?
12-én volt.
Ma van Budapesti ostrom befejeztének 65. évfordulója!