M.kir.tüzérségi löveg vontatás problémái. I.
Beküldte: Kispajtás 1,lap Időpont:2011.febr,6.15,30
A M.Kir.Honvédség löveg vontatásának problémái.
A cikk megírásánnak az az indítéka: nem tudtam elhinni, hogy a két világháború között, a M.Kir.Honvédség miért vásárolt Olaszországtól - már az első ránézésre is ilyen elavult - lövegvontatókat, mint pl: Pavesi P4-100 és Breda 32M.
Arról már sokat olvastam, hogy Ansaldó CY-35 kisharckocsit, több tízezer kézifegyvert, Caproni repülőgépeket is vásároltunk. Ezek mind elavult gépek. Nevezett lövegvontatók csak most kerűltek a látókörömbe. Ha feltenném a kérdést, mi volt az oka annak, hogy már az 1930-as években elavult, a harcászati es a technikai követelvényeknek nem megfelelő eszközöket vásároltak. Erre lehet választ adni. Pl: A német vezérkar azt a választ adta, hogy ők nem tudnak adni, mert kellenek saját csapataik számára.
Németország után Olaszország rendelkezett a legfejlettebb iparral és a hadianyag viszonylag olcsó volt. Én úgy gondoltam, hogy nézzük meg részleteiben ennek okát. Nézzünk meg egy fogatolt (lovakkal) vontatást. Általában hatos fogatokat alkalmaztak. Három pár ló húzta a lőszer kocsit (ezt mozdonynak nevezték) és a kétkerekű löveget. A menetirány szerinti baloldalon a lovakon nyeregben ültek a hajtó tüzérek, innen bíztatták a lovakat.
A tüzelőállás elfoglalást a lehető leggyorsabban kell végezni. A löveget lőirányba fordítani, a lovakat pedig a leggyorsabban védett helyre vinni. Szükség esetén ugyanezt fordítva is meg kell csinálni. Mindezeknek egy gyorsabb, harcászatilag fejlettebb változata a gépvontatású tűzérség. A M.kir.Honvédségnek itt volt a szinte megoldhatatlan problémája. A II.VH.végéig nem sikerült ezt megoldani. Csakáthidaló megoldásokat találtak. (Ha ló nincs szamár is jó...) A könnyű tűzérség (40mm-ig) lövegeinek vontatása biztosítva volt. Szükség lett volna erős, összkerék meghajtású terepjáró tehergépkocsikra.
Nézzük meg, mivel pótolták ezeket a löveg vontatókat. A M.kir.Honvédség közepes tűzérségi lövegek vontatására
A Hofherr-Scrantz gyártmányú vontatót fejlesztették ki. Ez kétütemű, egyhengeres dízelmotorral hajtott mezögazdasági vontató volt. Kapott a hátsó kerekeire két óriásgumit és közepes tüzérségi vontató szerepbe került. A lövegkezelők üléseit a traktoron alakították ki. Motor teljesítménye: 45LE. Legnagyobb sebessége: 34km/ó. Hatótávolsága: 320km. Súlya: 4,5 tonna.
Negatív oldalai: farnehéz, a vontató tömeg elosztása egyenetlen. Emelkedőn - indításnál - felágaskodik. Magas súlypontja miatt könnyen felborul, kormányozhatattlanná válik. Fékhatása rossz. A hangos kipufogó miatt a katonák "hazaárulónak" nevezték.
Pozitiv oldala: az igénybevételt jól bírja, jól lehet javítani. A M.kir.Honvédség 501db közepes vontatót vásárolt. Azonnal rendszerbe is állították. Beszerzési ára:14.000 pengö/db.
A Pavesi olasz vontató ára:40.000 pengö/db. Szükségmegoldásként Pavesi P-4-100. közepes tüzérségi vontató.
I.VH-s megoldások alapján készültek: a két tengelyes tömör gumik már 1930-ban elavultnak számítottak. Óriási hátránya a lassúsága. Pl .A lövegnek a leggyorsabban tüzelöállást kell váltani. Ha erre alkalmatlan, a löveg e miatt megsemmisülhet. A lovakkal sokkal gyorsabban végre lehet hajtani a vontatást. Végeredményben harcászatilag alkalmatlan. Acsapatokat követni nem tudta. Sebessége 18 km/ó, motor teljesitmény: 40 LE. Hajtott kerék: 4db Súlya 3,8 tonna. Fék berendezése :ismeretlen. Fék rögzítő berendezése: nem ismert. Javító alkatrészei nem voltak. Ez is egy igen komoly hátránya volt.
Alkalmazása: egyébb felváltó típus híjján RENDSZERBE ÁLLITVA. A közepes tűzérségnek más vontató eszközük nem volt.
Breda 32-M nehéz tüzérségi vontató. Ezt látni a fényképen . Egy hadtörténeti dolog miatt vált híressé, nem a műszaki mutatói miatt. Ez is az elsö világháborús megoldások alapján készült. Emiatt az 1930 évekre elavult, de a M.kir.Honvégség ennek ellenére megvásárolta. Korszerübb nehéztűzérségi vontatókat egyszerűen nem tudott beszerezni. 1944 végéig szolgálatban maradt.
Technikai adatai. Motor teljesitmény 84 LE, sebessége: max 30km/ó. Vontatvány: 12 tonna.
A Breda 32-M nehéztűzérségi vontató és a híres 30,5 cm mozsár ágyú véletlen kapcsolata érdekes hadtörténet. Az I.Világháború előtt, 1906-ban a plzen-i Skoda gyár és az Osztrák Austro-Daimler gyár foglalkozott a mozsárágyúk és a katonai vontatók tervezésével és gyártásával. Ekkor is - mint később - a főkonstruktőr: Ferdinand Porsche! Ebben az időben kereste fel a cégeket az Osztrák-Magyar hadvezetőség és megállapodás született, hogy olyan nehéztűzérségi löveget kell előállítani, amelynek lövedéke képes leküzdeni a belga és az olasz betonerődőket. A lövedéknek át kell ütnie a két méter vastag megerösitett betonfalat. Három év múlva az első prototípusok elkészültek Porsche tervei alapján. A kipróbálás 1910-ben titokban történt Magyarországon a hajmáskéri tüzér lőtéren. A lövedék súlya 380kg volt. A második próba a tiroli hegyek között történt. A próbák után az Osztrák-Magyar vezérkar 24 mozsár ágyút rendelt meg. Két fajta lövedéket tudtak löni 287kg és 384kg. A lövedék becsapódásának szélessége és mélysége 8m volt. 400m sugarú körben midenkit megölt. Óránként 10 -15 lövés leadására volt képes. A német hadseregnek nyolc darab mozsárágyút kölcsön adtak, ezek adták le az első lövéseket a nyugati fronton. A német Krupp mozsárral együtt használták. Neve: "Kövér Berta" volt. Lerombolták velük a belga erődöket és gyűrűket. Szerbia ellen is tíz mozsárágyút használtak 1915-ben.
Az I.VH.-ban 24 db 30,5 cm mozsárágyú semmisült meg. A két világháború között az alábbi országokban volt hadrendben ez a pusztító fegyver. Románia és Olaszország 23-23db. Csehszlovákia 17db. Jugoszlávia 5db. Magyarország 5db. A II.Világháború előtt Csehszlovákia német megszállásakor a 17 mozsárágyút lefoglalták felújitották. Nevüket Mörser-re változtatták. Jugoszláviában is lefoglalták és felújitották az 5 mozsárágyút. Németországban - most már Mörser néven - nehéztűzérségi zlj-be osztották egy részüket. Nevük: Schwere Artilére Abteilung. 624, 641, 815. Másik rész: nehéz tüzérségi beépített zlj. Schwere Artilére Batterre 230 ,279 Ebbe a zlj-ba tartoznak a Sturmtiger és a Brummbär harcjármüvek.
Tisztelt Kispajtás!
A cikked jó(lenne).Kérlek kezd el olvasni és megérted mi a problémám.Így élvezhetetlen szerintem.
Üdv :Zapi
Kedves Kispajtás és Többiek!
Ez a cikk nem volt látható. Valamit csináltam vele és megjelent. (Ne kérdezzétek, hogyan értem el...) Majd még ránézek.