Notesz a hadifogságból
Egy kis érdekesség gyanánt, ha már Rudinak megígértem.
Ezt a kis "noteszt" Brinzik István (szül.: 1906 dec. 29., elhunyt: 1989 ápr. 11.) hozta haza a hadifogságból. A borítója nyírfakéregből készült, a lapjai cigarettapapírból. Nagyobb kép:
http://postimage.org/image/2y59alhj8/
http://postimage.org/image/2y5clo6is/
http://postimage.org/image/2y5hka804/
A hadifogság első heteit Romániában, Fogsaniban töltötte, később Oroszországban (még nyomozom, hogy pontosan hol) volt hadifogoly.
A füzetecskében a hazatérő hadifogoly társai adatait (név, cím) jegyezte fel és ezen adatok alapján értesítette annak hozzátartozóit fiuk, testvérük, férjük létezéséről és hogylétéről. Volt, akit személyesen is felkeresett, s voltak akik az értesítés után Őt keresték fel személyesen.
Pár név a benne szereplők közül:
http://postimage.org/image/1c5v59wp0/
Mészáros József
Rákosszentmihály, Nefelejts u. 6
http://postimage.org/image/1c603vy6c/
Bedő József
Muraszemenye, Fő út I. ker
Zala megye, Magyarország
http://postimage.org/image/1c652hzno/
Gönci József
Csókfalva, Maros – Torda
Románia
2 éve nyáron a nevelt lányom talált nekem padláson egy hasonló noteszt. Ugyanígy teleírva, nevekkel, adatokkal, ügyességi jelvényekről is van feljegyzés , mikor indulnak a frontra,szerelmes vers a barátnőnek, stb..... Amikor kinyitottam benne volt egy levél az angol hadifogságból, továbbá a személyi azonosítójának az egyik papírja, kimaradási engedélyek.
Halottak napja környékén volt egy kisebb kiállításom. A vasárnapi megnyitó után, a hét folyamán elég sok emlék- ill. személyes tárgyat behoztak a lakosok, melyek szintén bekerültek a kiállítás anyagába. Később a volt hadifogoly lánya úgy döntött, hogy nálam megbecsült helyen lesz ez a kis füzetecske, ezért nekem ajándékozta.
Nagyon szép! Nagyapám annak idején papírzsákok darabjaiból fűzte össze a naplóját mikor hadifogságban volt. Szabad tudnunk, hogy milyen úton került a birtokodba?
Esztergomi nincs benne. Belinkelem még azokat a neveket ill. címeket, melyeket még kitudtam silabizálni (betűtévesztés előfordulhat).
http://postimage.org/image/2bq8dzwf8/
Mizsei János
Lajosmizse
Alsólajos 22, Pest megye
http://postimage.org/image/2bq6qgjxg/
Fodor Feirián
Hódmezővásárhely
u.p. Szikáncs, tanya 173
http://postimage.org/image/2bq3fduxw/
g. Fotis Gyula
Dévaványa
Barczi tanya 430, Szolnok megye
http://postimage.org/image/2bq04b5yc/
Zsi István
Békéscsaba, Magyar utca 252
http://postimage.org/image/2bpwt8gys/
Zsemlye Lőrinc
Baka, Pozsony megye
http://postimage.org/image/2bprumfhg/
Frei Antal
Mór, Fejér megye
Vértesi - ? 19, Magyarország
http://postimage.org/image/2bpmw0e04/
Orbán Sz. Mihály
Kibéd, Maros – Torda megye
Románia
http://postimage.org/image/2bqn9u0v8/
Gecse József
Hejőcsaba
Csabavezér u. 109, Borsod megye
http://postimage.org/image/2bqgnomw4/
Kocsner Oszkár szabó m.
Gyöngyös, Heves vme.
Eperkert utca 3
Ez a notesz egy igazi csemege,híven tükrözi az emberi leleményesség megelevenedését szükségállapotban.Ősi adathordozó.Apám amikor Mongóliában volt akkor levelezett nyírfakéreg lapokkal.
A nomád népek sokféle felhasználásra alkalmazzák a nyírfát.Kérgéből "papiruszt" , ivócsanakokat,tároló-főző edényeket készítenek.Fáját kitűnő megmunkálhatósága miatt,díszítő faragással látják el de szerszám nyél is készül belőle.Lásd puukó.
Magyaroknál szakrális,Szent fa,mivel az első a fák között akikben tavasszal megindul az élet.A régiségben a gyermekek bemetszették a törzsét és megcsapolták a fa tavaszi nedvét,így pótolva a hosszú télben elkopott vitaminokat.Kiváló üdítő ital.
Vitéz Molnár v. József néplélekrajz kutató szerint a régiségben nem hiányozhatott egyetlen magyar udvarról sem!
Nem írom ide,hogy mennyire tetszik ez a notesz,meg,hogy húú dekafa,húú de jó - inkább leteszem a szavazatomat maximális pontszámmal :-)))