II. világháborús amerikai kvarcok
E kvarcok a második világháború során, egy hasra szállt bombázóból kerültek magánkézbe, majd 1945-46-ban a Rádió Felderítő Szolgálathoz – onnan pedig a kilencvenes évek végén hozzám.
A bombázók rádiósai a felszállás előtt efféle fa dobozokban kapták meg a hírváltáshoz szükséges kvarcokat. Az elstartolás idején elindítottak egy órát (vagy megnézték, mennyi az idő), majd egy, külön e célra rendszeresített füzet adatai alapján az előre leírt rendben és időpontokban sorban kicserélték a megszámozott kvarcokat.
Mivel döntően rádiócsendben repültek, a felderítők nem tudták, milyen frekvencián kell őket keresni. Ha valaki mégis „beszólt”, s azt netán fölfogták, sem mentek sokra, hiszen pár perc múlva már az egész „bagázs” más Megacikluson figyelt. Azt pedig hogy ki hol „les” az éterben, ma sem lehet megmondani, nem hogy akkor... :)
Póriasan fogalmazva: 120 darab B-17-es 8.45-kor elstartolt valahol Olaszországban. Bill (nevezzük így rádiós emberünket) 9.15-kor berakta a 352-es kvarcot – s így tett mindenki a 120 gépen. 9.38-kor a 3.456-os, majd rá hét percre a 129-es következett – és így tovább, amíg a 18 kvarc el nem fogyott. A cél fölött természetesen sűrűbben, az oda és visszaúton ritkábban cserélgették a lapokat.
A Kc Kilociklust jelent, azaz azt a frekvenciát, ahol adtak.
Szervusztok!
Gondolom, ilyet sem sokan látnak manapság. HA5SPA Péter klubtársunk és barátom épített egy oszcillátort, s bevizsgált néhány, a rádióamatőr sávon üzemelő második világháborús amerikai kvarcot. Akad köztük olyan is, amely ebben a dobozban volt...
https://www.facebook.com/411854052173830/videos/1275352352849921
73!
Rádiós
Szia Druszám!
Ha az emlékezetem nem csal az 1970-es évek elején a Varsói Szerződés lokátoraiban és repülőgépein a szovjet NRZ 15 néven alkalmaztak hasonló elven működő, baráti gép felismerő és válaszoló rendszert. Egy leplombált dobozból, sorszámozott és zárt, kétpólusú csatlakozójú fémhengerek (hangolt kristály rezgőkör) közül, központi utasításra a megfelelő sorszámút kellett bajonettzáras foglalatba csatlakoztatni a lokátorokhoz, repülőgépekhez. Ekkor a lokátor indikátor ernyőjén nem célként, hanem saját gépként jelent meg a repülőgép válasz jele, ha azonos sorszáma volt a kristályoknak.
Üdv.
Miki05
Szervusztok!
"Lazán" kapcsolódik...
https://www.ha5kdr.hu/2020/12/szepen-szol-a-kvarc-is
73!
Rádiós
Alaposabban:
http://www.kislexikon.hu/orak.html
Rezgőkörök és kvarcok:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Oszcill%C3%A1tor
Szervusz!
Csokis jórészt válaszolt helyettem... :)
Na még: :) a VFO (a nagy hangológomb a rádiók elején) és a kvarcos vezérlés között az a(z egyik) különbség, hogy az előbbivel egy vevőkészüléken könyebb és gyorsabb frekvenciát változtatni, mint az utóbbival. Továbbá olcsóbb egy darab rezgőkört építeni, mint KHz-enként kvarcot csiszolni. Nagyon egyszerűen mondva: egy rádiót (pl.) 4.500 és 5.700 Kc között bárhová áttekerni néhány pillanat műve - míg ehhez kvarcos változat esetén (ha az összes lapkát magunkal visszük) legkevesebb 1.200 darab kvarc kell! S nem csak egyszer, hanem minden vevőhöz külön-külön le kell gyártani ennyit. Azaz ha egy hadseregnek van egy 10.000 darabos készlete egy efféle frekvenciaátfogású készüléképől, akkor CSAK EZEKHEZ 1.200*10.000, azaz 12.000.000 (12 millió) kvarckristály szükséges. S akkor még csak egyféle berendezés igényeit elégítettük ki!
Jogos a kérdés: akkor mégis minek alkalmaztak kvarcokat? Legfőképp a pontosság végett. A hagyományos VFO a hideg/meleg/változó légköri nyomás/alkatrészek eltérősége/etc. etc. miatt a negyvenes években még messze nem volt olyan pontos, mint manapság. (Több pilóta visszaemlékezéseiben olvastam, hogy felszállás után nagyon sokszor bedöglött a rádió, ezért nem tudtak egymással beszélni. Ám ez csak részben igaz, ugyanis a készülék nem ment tönkre, csak egyszerűen elhangolódott a nagy hidegben.)
Nos, az amerikai ipar le tudott gyártani akkora mennyiségeket, amelyre szüksége volt a légierőnek.
Adalék: a háború előtt, a harmincas években a magyar készülékek fejlesztésekor is gondoltak arra, hogy a hírváltás biztonsága érdekében kvarcokat alkalmazzanak - ám végül a a nagy költségek miatt eltekintettek az ötlettől.
Már bocs,hogy belekontárkodok...Azért kvarc,mert ez kvarckristály...Szóval a kvarc kristályokat azért használják az elektronikában,mert elektromos áram hatására nagyon pontos frekvencián oszcillál.Az áramkörben különféle alkatrészekkel építve rezgőkőrt alkot,amellyel nagyon pontos frekvencián lehet dolgozni.Ebben az esetben a kristályok cserélgetésével változott a rezgőkőr frekvenciája.
A különféle időmérő szerkezeteknek jelenleg is nagyon fontos alkatrésze,mert ez adja az elektronikának az időállandót,ebből tudja különféle leosztásokkal kiszámítani az időt.Persze ez nagyon magas frekvencia,megaherzekről beszélhetünk...
A másik felhasználása a folyadékkristályos kijelző,de ez egy más sztori...
Kedves Rádiós! Ez roppantul érdekes és új volt nekem! Köszönöm!
Azt még áruld el kérlek, hogy miért kvarc a neve! Sajnos a rádiós technikához nem sokat konyítok :(
Üdv
Balázs
Csak meglesz az egész személyzet...
Pilóta,lövész,kvarcfelelős. : )))
Ezt jó, hogy leírtad, érdekes számomra.
Köszönöm!