Soproni Honvéd Hagyományőrzők a Városi bíróságon
A Soproni Honvéd Hagyományőrzők ügyében a város lakóinak tájékoztatására a szeptember 2-i a Soproni Városi Bíróságon 15 óra 30 perckor kezdödő nyilvános tárgyalás előtt, mert utána már nincs további fellebbezési lehetőség és az elkobzással együtt jár a pótolhatatlan muzeális tárgyak megsemmisítése (ez kb. három milliós nagyságrendű érték az egyesületi tagok saját erőforrásából keletkezett hosszú évek alatt).
Soproni hagyományőrzőket hurcolnak meg büntető majd szabálysértési eljárás keretében. Soproni rendőrségi objektumban, a rendőrségtől (0 forintért) bérelt helységben tartották az egyesület birtokában lévő II. világháborús magyar gyártmányú (muzeális) "fegyvereit". 15 db puska szabályosan hatástalanítva (filmgyártól lett leselejtezve), míg a további 5 db csak részben, nem a legutóbbi 2004-es törvény szerint hatástalanítva. Egy hiányos, ritka magyar géppisztolyt erdőben találtak, múzeumnak is fel lett ajánlva, de nem kellett. A rendőrség által kirendelt fegyverszakértő vizsgálata szerint nem lehet használni ezeket a "fegyvereket". A pillanatnyi állás szerint (rendőrségi határozat, bíróság által első fokon jóváhagyva) elkobzás, megsemmisítés és pénzbírság összesen 48800 forint. Az egyesület 1991-ben alakult, számos esetben adott díszőrséget különböző rendezvényeken ezekkel a hatástalanított "fegyverekkel", és tartottak bemutatókat, vettek részt hadijátékokon, emléktúrákon. Eddig nem volt probléma, pedig többször magasrangú politikus (1999-ben Göncz Árpád köztársasági elnök, 2001-ben Orbán Viktor miniszterelnök, 2001-ben Áder János országgyűlés elnöke 2003-ban Medgyessy Péter miniszterelnök, Burgenlandi Tartományfőnők jelenlétében is adtak díszőrséget. A felsorolt öt esetből három alkalommal a kormányőrők megvizsgálták a "fegyvereket" amiket mindig rendben találtak. Többször voltak külföldön társ hagyományőrzők meghívására. A határátlépés alkalmával sem volt soha probléma a "fegyverekkel". Korábban megjelent újság cikkekkel, fényképekkel jól dokumentálható. Most (januárban) egy névtelen bejelentés alapján indították az eljárást.
"A feljelentés adatai szerint 2008. január 23-án a Soproni Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztály távbeszélőjére egy magát megnevezni nem kívánó személy bejelentette, hogy a Soproni Honvéd Hagyományőrző Egyesület által a Sopron, Táncsics Mihály u. 8-10. sz. alatt bérelt (volt határőr laktanya) helyiségekben a hatástalanított fegyverek között lövés kiváltására alkalmas, éles lőfegyver is található."
A teljesen szabályosan hatástalanított fegyvereket is el akarják kobozni, megsemmisíteni.
Nem látom/látjuk a társadalomra való veszélyességet, csak a beindult bürokratikus gépezet útvesztőjét és ennek következményeként egy 15 éve működő civil hagyományőrző szervezetnek az ellehetetlenítését.
Lehet ezt hagyni? Kérjük akinek lehetősége van rá segítsen.