Bunkereket tártak fel Baranyában
Csaknem 60 éves beton lőállások, bunkerek kerültek elő tíz baranyai település mellett. Ezeket 1951 és 55 között, szigorúan titkosan építtette az ország akkori vezetése. Féltek ugyanis, hogy kitör a harmadik világháború, és az ellenség a délvidéki határ felől megtámadja az országot.
Több mint fél méteres vasbeton falak, kémlelőnyílással, jól álcázva. Most is alig lehet észrevenni a bunkert, hatvan évvel ezelőtt pedig szinte lehetetlen volt. A magyar katonák ezekből az erődítményekből figyelték a jugoszláv határt.
Külön volt bunker a géppuskák, az aknavetők és a páncéltörők számára. Külön készítettek parancsnoki figyelőpontokat, óvóhelyeket is - mondta a Független Hírügynökségnek Suba János, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Térképtárának vezetője.
Egy jugoszláv támadástól tartva rendelték el a szovjetek ennek a védvonalnak a kiépítését abban a nagyon furcsa politikai légkörben, a hidegháborúnak egy olyan korszakában, amikor kialakult a „Tito láncos kutya” nézet - mondta a Független Hírügynökségnek Holló József nyugalmazott altábornagy, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója.
A hadtörténészek az elmúlt hónapokban végeztek a védvonal feltárásával. Az '50-es évek elején a bunkerépítés országos program volt. Összesen 630 kilométeren 1500 lőállást, tankcsapdákat és harcálláspontokat építettek ki. A beruházás 7 milliárd forintba került, ami az ország akkori költségvetésének egyharmada volt. A hadtörténészek néhány éven belül ezeket az erődítményeket a turisták számára is látogathatóvá szeretnék tenni.
(FH)