Könyv az isonzói harctérről
Megjelent Négyesi Lajos alezredes „46-os bakák a tolmeini hídfőben” című könyve. A kiadványt a „csatatér útikönyvek” című sorozatban, a Hadimúzeum Alapítvány adta közre.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadirégészeti, Hadszíntérkutató és Hagyományőrző Osztályának vezetője 2001 óta kutatja az Isonzó mellett fekvő Mrzli hegy emlékeit, az egykori harcteret.
A festői szépségű vidéken 1915 és 1917 között az Osztrák-Magyar Monarchia és Olaszország katonái néztek egymással farkasszemet. Az állóháborúban felhasználták a kor legmodernebb fegyvereit és technikai eszközeit. Az utánpótlást drótkötélpályán szállították az 1360 méter magas hegyre.
Az egykori harctéren, amely 90 év után is döbbenetes látványt nyújt, tisztán kivehetők az akkori lövészárkok, kráterek, bunkerek, a föld erősen szennyezett a különböző fémektől, sok repesz, töltény, puskagolyó található ma is a fűben. Rohamsisakok, töltényhüvelyek, csajkák is az egykori harcok mementói.
A könyv hadtörténeti és világtörténeti bevezetővel indít, ugyanakkor egyfajta útikönyv is. Négyesi Lajos könyvével a kézben az utazó bármikor tökéletes pontossággal tudja rekonstruálni az egykori eseményeket, fellelheti a tereppontokat.
A fotóanyag a korabeli felvételektől a jelenlegi állapotokig széles spektrumot ölel fel. Helyet kaptak a 2001 és 2007 közötti kutatótáborok résztvevőinek fotói, valamint a szegedi katonák otthagyott emlékei, a kápolna, a temető, az emléktábla fotói is.
A könyvben sok adat olvasható, szó esik számos szegedi, illetve Szeged környéki család őséről is, így nem kizárt, hogy többen felismerik nagyapjukat, dédapjukat a kötetben. A kiadvány a szegedi katonák egykori helytállásának és példamutató magatartásának állít emléket.
http://www.mno.hu/portal/528833