Roncstemető a Balaton?
<p align=center><b>Roncstemető a Balaton?</p></b>
Legalább egy tucat helyen van még a Balatonban repülőroncs vagy harcieszköz-maradvány. Ezeknek a kiemelése több tízmillió forintba kerülne.
A minisztériumok azonban nem finanszírozzák. Ezért a balatonlellei kutatócsoport nem tudja kiemelni a közelmúltban megtalált német felderítőgép maradványait. Bruckner János kutatóbúvár lapunknak elárulta: Zamárdi környékén, távol minden fürdőhelytől egy Tigris típusú német harckocsit is rejt a mélység.
Nem támogatják a minisztériumok és a hatóságok a Balatonban található repülőgéproncsok kiemelését. Ezért a balatonlellei Top-Gun víz alatti kutatócsoport nem tudja kiemelni a magyar tenger közepén közelmúltban megtalált német felderítőgép maradványait.
A tizenhat fős lellei kutatócsoport vezetője, Bruckner János lapunknak elmondta: a Focke Wulf 189 típusú gép 1944 augusztusában feltehetően műszaki okok miatt zuhant a Balatonba. Egy balatonföldvári, akkor 13 éves kisfiú szemtanúja volt a felderítőgép katasztrófájának. Ő mondta el most a lellei csapatnak, hol is lehet a gép. Bruckner Jánosék a megjelölt helyen merültek és ráleltek a roncsokra. Elképzelhető, hogy a háromfős személyzet maradványai is ott vannak még a mélyben. A kiemeléshez azonban hiába kérték több minisztérium és hatóság támogatását a roncsvadászok, eddig sehonnan nem kaptak anyagi segítséget. Ezért a Top-Gun leáll a további kutatásokkal. Pedig a közelmúltban Siófok környékén egy amerikai B-24-es Liberator törzsdarabját találták meg. Ezt a repülőt 1944-ben lőtték le a Balaton felett. Az adatok szerint a személyzet katapultált. A repülő szerepelt az amerikai veszteséglistán is.
A második világháború alatt a becslések szerint Magyarország felett 1600 repülőgépet lőttek le. Ebből negyven-hatvan zuhanhatott a Balatonba. Az 1945-től 1953-ig terjedő időszakban 25 gép maradványait emelték ki a tóból. Azóta átlagosan ötévente kerül elő a vízből roncs vagy annak darabjai.
Bruckner János elmondta: legalább egy tucat helyen van még a Balatonban roncs vagy harcieszköz-maradvány. Ezeknek a kiemelése több tízmillió forintba kerülne. Amíg pedig a felszín alatt vannak, addig nőhet a környezetszennyezés esélye is.
A kutatóbúvár lapunknak elárulta: Zamárdi környékén, távol minden fürdőhelytől egy Tigris típusú német harckocsit is rejt a mélység.
megjelent: 2003.10.09 | forrás:Napló | Balaton régió
http://www.inforeg.hu/sajto_reszletez.php?ID=28247&tid=742