warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
SS gyűrű
2008, december 16 - 23:53 | szabózs
Üdv!
Talá ez a tipus:
7146-C CONCENTRATION FEMALE GUARD RING
(Segíthetne egy angolos a pontos fordításban.)
http://www.totls.com/RINGS_JEWELRY_OF_T ... REICH.html
Magyar, belföldi fémjeles 800-as finomságú (jobbra néző agárfej, baloldalán 3-as) plusz készítőjel.
Sajnos csak ennyit tudok róla. Nem a valódiságát akarom vitatni, csak érdekelne, kik kaphattak ilyen gyűrűt?
Felt., Baka
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Előnézet | Tags: Plakettek, emléktárgyak és gyűrűk
Sajnos az ellenkezőjét sem sikerült még bizonyítani. Tudsz valami irodalmat, katalógust belinkelni?
Egyedül az biztos, hogy 1936-1966 között készült a gyűrű.
Mindenképp érdekelne a véleményed, mint mindenkié.
A környék tele van sváb falukkal, de ez épp egy kakukktojás:
Szeremlei az illető.
Bár benne van a pakliban, hogy pár faluval arréb házasodtak. Másrészt valószínűleg Szeremlén is laktak/laknak svábok, még ha ez nem is jellemző a túlnyomó többségre.
A cím, név megvan honnét származik, de nem hinném, hogy örülnének a "dicső múlt" iránti érdeklődésemnek.
Egy gyűjtő nekem is mutatott ilyen halálfejes gyűrűt.Érdekessége hogy a belső felébe volt valami szöveg beleütve!
Sziasztok!
Szia Zsolt!
Azt nem tudom hol volt őr a hölgy(?) de Baján volt gettója a zsidónak.
Talán?
Üdv:G+G
Gyűjtőtáborok voltak a környéken. Az illető, mikor bejöttek az oroszok, szépen levette az ujjáról, be tette egy fiókba.
63 év után a lánya lomtalanítás céljából kiganézott és ami kicsit is értékesnek nézett ki megpróbálta pénzzé tenni.
A többi ezüst lommal együtt kapott ha jól emlékszem 900 Ft-ot érte.
Szép napot.
A szám a sorszáma, női láger SS smasszere volt a tulaj. Remélem randa halála volt.
Egy újabb link, ahol tökéletesen látszik a gyűrű.
Felülről a 3. sor, jobb legszélső:
http://www.aukro.cz/item530145148_prsteny_sbirka_originaly.html
Na tessék! Ez a válasz jött:
"Tisztelt Érdeklődő!
Nincs információm arról, hogy melyik eset fedi a valóságot. Elvileg mindegyik megtörténhetett.
Üdvözlettel:
dr. Takács József"
Kicsit többre számítottam. Na mindegy, ha lesz normális kép a gyűrűről, még zaklatom kicsit. Legalább tovább irányíthatott volna egy szakosodott kollégájához, ha egyáltalán van olyan. Még vissza térek rá.
Köszi a linket Luson!
(Minden infó jól jön.)
Most egy picit pihiztetem a további kutatást, de nincs feledve.
A V-pearl-os (ékszerész) fórumon már megjelentették a kérdésem. Türelmetlenül várom a választ.
Egyenlőre ezt taléáltam a német ezüsttárgyak fémjeleit illetően:
http://www.925-1000.com/Fgerman_marks_a1884.html
Tehát 1886-ban az egyéni városi jelzések használatát eltörölték és felváltotta a nemzeti jelzés. Egy növekvő hold és koronajelzés képviselte az egész német államot. Ezen kívül még szerepelnie kellett a gyártónak, valamint a finomsági fokot is kötelező volt feltüntetni.
(A hold jelzi, hogy ezüst a tárgy.
A hitelesítést meg úgy néz ki a korona szolgálta.)
Üdv!
Ismét itt vagyok.
Feltettem egy ékszerész szakfórumon is a kérdést, ami talán másokat is érdekelhet:
"Egy kisebb vita alakult ki egyik fórumon, aminek tisztázásában kérném a segítségüket. Az érdekelne, hogy a második világháború idején, a német megszállás alatt betartották-e Magyarországon a fémjelzésre vonatkozó törvényeket. Az országba behozott Németországban gyártott, német hadsereg által adományozott kitüntetéseket, tiszti gyűrűket ellátták-e behozatali fémjellel? Avagy elképzelhető-e, hogy helyben, a szabványnak megfelelően legyártatták és látták el belföldi fémjelekkel ezeket a tárgyakat, avagy diktatórikusan figyelmen kívül hagytak minden hazai fémjelzésre vonatkozó törvényt? "
Itt tekinthető meg a fórum, ahol regisztráció nélkül, bárki felteheti a nemesfémekre vonatkozó kérdéseit:
http://www.v-pearl.hu/forum.aspx?page=1
(Remélem az általam küldött kérdés hamarosan megjelenik.)
Tudom a "kisebb vita" kicsit túlzás, de talán méginkább válaszra ösztönöz. :-D
Ha véletlen mellőznék a publikus válaszadást és azt mailban teszik meg, én mindenféleképp itt közzé teszem.
Mára is jutott egy link :-D :
http://ww2army.com/german/ss2.php
(jobb szélén, felülről a hatodik, de ettől sem lettem okosabb :-( )
Elnézést, talán az én hibám is, hogy tévedésbe estünk. Tisztáznom kellett volna, mit jelent a készítőjel, ill. a hivatalos fémjel. Bár mindkettő fémjel, de a kettő két külön fogalom.
(Általában nem szokás hangsúlyozni, de a "fémjel" alatt túlnyomó többségben a "hivatalos fémjelet" értjük. Ettől eltekintve maga a készítő jel is egy fémjel, de ez ne zavarjon össze senkit. Ez esetben mindig hangsúlyozni szokás , hogy "készítő jel"-ről van szó.)
A „kutyafejes ötvösműhely” maga a Magyar Királyság, majd 46-tól 66-ig a Magyar Köztársaság volt. Az agárfej, maga a HIVATALOS fémjel.
A KÉSZÍTŐjel pedig az ötvös/ötvösműhely azonosító jele. Ezt a jelet, maga az ötvös üti bele az általa készített tárgyba. (Ez a jel általában tartalmaz 2-3 betűjelet, ami megkönnyíti a gyártó beazonosítását. A háttérformát, amiben a betűjelek vannak, az állam által felügyelt Nemesfémvizsgáló Hivatal szabja meg (sőt a beütőpálcát maga a Hivatal készíti és megveteti azt az ötvössel). Ezt sűrűbben szokták váltogatni, mint a hivatalos fémjelet. Bár ha belegondolok napjainkban már a hivatalos fémjelet váltogatják sűrűbben, mert nagyon elszaporodtak azok a hamisítók, akik már a fémjelet is megpróbálják utánozni.)
Fémjelek itt:
http://www.mkeh.gov.hu/nemesfemvizsgalat/hasznos
„Belföldön készült nemesfém tárgyak fémjelei 1937-től 1966-ig”-re kell kattintani.
(A megnyitott dokumentum legalján jobbra: kis ezüst tárgy, 800-as finomság. Erről a fémjelről beszélünk, ami egyben a II.VH ideje alatt volt hivatalos fémjel, majd maradt egészen 1966-ig.)
Szó szerint, szigorúan ezt az egyetlen egy fémjelet használta, ismerte el hivatalosan a magyar állam a 800-as finomságú, belföldön gyártott mindenegyes, kisméretű ezüsttárgyra. Kivétel nélkül mindegyiken rajta kellett lennie. Amin nem szerepel, az a feketepiacon készült, nem hivatalosan, ezért kizárólag törtnek számít/ott és csak a nemesfémtartalom vehető figyelembe. A hivatalos fémjel nélküli tárgy mind a mai napig hivatalosan nem kerülhet forgalomba. (Törvény büntette akkor és bünteti a mai napig is.)
Azt a tárgyat, amelyet a Hivatal vizsgálata alapján nem találnak megfelelőnek, visszadobják az ötvösnek, nem fémjelzik. Elég, ha az előírttól 1 ezrelékkel gyengébb a nemesfémtartalom.
A Hivatalt, maguk az ötvösök hozták létre még a céhes időkből, hogy a kontárokat kirekesszék a piacról.
Visszatérve a kutyafejre (agárfej):
A kiegyezést követően (1867-től) közös fémjelünk volt az osztrákokkal, mivel létrejött a monarchia. Először itt alkalmazták az agárfejet hivatalos fémjelként, ami annyiban különbözik majd a későbbitől, hogy tartalmaz egy plusz betűjelet is, a fémjelző város kezdőbetűjét. A monarchia megszüntével, mi nem váltottunk rögtön hivatalos fémjelet, de az egyedüli fémjelző Hivatalnak Pest adott otthont. Ezért még 36-ig megtalálni a „P”-t a hivatalos fémjelekben. Mivel a betűjelzés értelmét vesztette, mert monopol helyzet alakult ki (egyetlen fémjelző hivatalunk maradt), 1937-től elhagyták azt.
Így kisebb változtatással maradt az agárfej, egészen 66-ig.
Ha még kérdés merül fel a fémjelekkel kapcsolatban, szívesen segítek.
Ezért lenne nagyon fontos, hogy egy jól kivehető képet tegyek fel, a beütésekről. Igyekezetem ellenére géphiány végett ismerőst, komoly géppel, kilátások szerint csak az ünnepek után tudok keríteni.
Jövőre utánanézek, ha nem felejtem el, a német (birodalmi) fémjeleknek. Ugyanis nem az számít elsősorban, hogy milyen évszámot vésnek egy tárgyba (azt akármikor, akáki megteheti), hanem az, hogy van-e hivatalos fémjel a tárgyon és az mikori. Ez talán segíthet a hamisítványok kiszűrésében.
Luson felvilágosítanál mi az a Sterling ezüst?
Sajnos nekem meg a militaris szakkifejezések nem mennek. Nem régóta kezdtem magam a témába ásni, ezért lesz még pár bárgyú kérdésem.
(Remélem nem veszitek zokon.)
Az árakból ítélve másolatok.
Gondolom az IP címed alapján azonosítanak be...
Az amerikai oldalak gyűrűit se vedd készpénznek, főleg ha kereskedelmi oldal. A piacon forgó halálfejes gyűrűk 90%-a szerintem nem csak hanis, de fantázia is, amire ráaksztanak valami jól hangzó nevet...
Köszi, minden infó jól jön!
Ha valami még eszedbe jut írd meg légyszi!
Ismeri valaki ezt az oldalt?
http://www.ioffer.com/selling/brencis?search_query=nazi+ss
Árak Ft-ban?????????
Kik ezek?
Felülről a 11-ik hasonlít kicsit. (Itt is SS)
Sajna fejből nem emlékszem miket olvastam össze ebben a témában de:
Ha a halálfej témába akarod beleásni magadd, akkor ajánlom:
Andrew Mollow Uniforms of the SS 7 kötetes művét. Ebbe sokminden más tradiciónális jelvény stb szerepel, a halálfejeket a 7. részben vesézik ki.
Illetve a puedlo kiadó : Baczoni Tamás, Kiss Gábor, Sallay Gergely Pál, Számvéber Norbert: Halálfejes Katonák - Az osztrák magyar monarchia rohamcsapatai
De az orsztákok által kiadott könyvek illetve az angol osprey kiadványok is nyújtanak némi segítséget.
Köszi a segítséget. Megpróbálom kicsit beleásni magam a témába, hátha jutok valamire. (Mostmár tökéletes a káosz bennem.) Ez esetben csak a fémjel használatának idővallumába tudok kapaszkodni, ami azért nem tökéletesen mérvadó, mert hát az előzőeket, később hivatalosan is másolhatták, ha az éppen adott államszervek szemét nem bántotta.
Nagy kár, hogy gyatra az idegennyelv tudásom, mert ahogy elnézem külföldi oldalak sokkal jobban rá vannak gyógyulva a militari témára, mint a hazaiak.
Sokat segítene, ha az interneten fellelhető háborús gyűrűk fémjeleit is közzé tennék. Sajnos ilyent még egyet sem találtam, max gravírozottat. Pedig ami nem fémjelzett, az teljesen hiteltelen. Bármikor legyárthatták őket. Egy dátum a gyűrűben, mégha valaha volt valós alakulat is van mellette feltüntetve, nem igazol semmit.
Egyébként honnét van az infód? Könyv? Internet?
Ha megadnád a forrást, azt megköszönném.
Az SS-en kívűl volt jópár szevezet, katonai egység amely használt halálfejet, németeknél az ún. Brauschweiger TK az első amit rendszeresítettek 1808-ban (lásd: Regiment des Todes, spanyolországban harcoltak Napoleon ellen). Később egy hasonlót rendszeresítettek a porosz Leib Hussarok szőrmesapkájára.(ez az ún. Danziger vagy porosz halálfej) A Braunshweiger fazont később használták még egyéb Heer egységet Inf.Reg. 17, Kav. Reg 5 ,Kav. Reg. 13 stb. Az SS-nél pedig újra rendszerbe hozták a porosz változatot (1923-34) Szóval nagy a lehetőségek tárháza, és az első vh-s rohamcsapat teóriát még csak körbe se jártuk:D
A bármi lehet, rendben van, de azért egyedinek nem mondanám az eddigi linkek alapján:
http://gerrygomez.blogspot.com/2008/06/blog-post_14.html
http://www.totls.com/RINGS_JEWELRY_OF_THE_THIRD_%20REICH.html
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=19969&mm=3&xb=1&vd=1
Valamilyen eredetnek kell lennie ami a fazont illeti.
Csak az a kérdés, hogy mi? :-?
Nekem kifejezetten az a véleményem, hogy ez nem SS. Sok minden lehet, bármilyen kis műhely kis szériás készítménye vagy akár egyéni megrendelés.
Most megint ott vagyok, ahol a part szakad.
:-(
Nincs ennek valami szakirodalma?
SS vagy rohamcsapat gyűrű, amit 37 után gyártottak?
(Még mindig az első felé hajlok, de lehet csak elfogultságomban?)
A következő képeknél majd igyekszem életthűbb képeket produkáli. Itt a vakku "kifehérítette" a gyűrűt és olyan részeket emelt ki, amik a valóságban másképp látszanak. A sarkokban látható "csontok" nem biztos, hogy csontok. Lehet valami más díszítő elem. Remélem a többi kép majd többet mond.
Végülis lehet akár az is. Bár abból kiindulva hogy micsoda marhaságokat árulnak a TOTLS honlapján nem tekinteném referenciának. (bár megjegyzem az ékszerekhez lövésem sincs, de amiket ruha címén árulnak, hagy némi kivánnívalót maga után). Hallomásból, öregektől tudom, hogy Bp-n trafikokban lehetett anno kapni különböző SS jelvényeket szintén igazolványra. Szóval nem kizárt, de szintén nem kötözködésként, az általam látott SS halálfejek stílusa nem volt ennyire "hipósdobozos" megoldás. De reméljük a legjobbakat:D
Ez a fazon a link alapján akár (7146-C):
http://www.totls.com/RINGS_JEWELRY_OF_THE_THIRD_%20REICH.html
SS gyűrű is lehet.
Talán az SS-Helferinnenkorps (női önkéntesek) is kaphattak ilyesmiket. A környékünk tele van sváb falukkal, rengeteg volt az önkéntes.
Ha visszaolvasod az alábbi hozzászólásaimat, te is láthatod, kizárt, hogy I. VH-s lenne.
(Igyekszem minél előbb képeket feltenni a gyűrűn található fémjelekről.)
Hello!
Nem kötekedésként, de honnan vagytok ennyire biztosak abban hogy ez a gyűrű SS?
Szerintem simán lehet valami első háborús veterán rohamcsapatosé is.
Azt, hogy MO-n gyártottak-e az SS-nek bármit is nem tudom, de nem találkoztam ilyesmivel még. Ellenben Litvániában, Hollandiában, Belgiumban voltak helyi beszállítók, az is igaz hogy a kantinba lehetett ilyen-olyan gyűrűket kapni sőt bármiféle plussz jelvényt felvarrót ha jogosult volt rá az illető.
Üdv Luson!
Tudsz még valamit erről a típusról?
Számomra még mindig az okozza a legnagyobb dilemmát , hogy valóban gyártottak-e Magyarországon SS gyűrűket?
Végülis a gyűrűt nézve efelől nincs kétségem, de jó lenne, ha valaki megerősítené.
Mégegy link, bár ettől sem lettem okosabb:
http://gerrygomez.blogspot.com/2008/06/blog-post_14.html
Hali!
A háború ideje alatt is fémjel kötelesek voltak az ékszerek. Ezt a fémjelet használták már 1937-45 között is. Persze 45-66 között is, de egy "SS" gyűrűre úgy vélem haraptak volna a közegek a háború után.
Privát véleményem, hogy már a NEHITI-ben, vagy mittudom én hogy hívták az akkori Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézetet egy ilyen fazonú gyűrűbe nem ütötték volna bele a fémjelet. Szerintem az ÁVH lecsapott volna egyből az ötvösre. Nem hiszem, hogy ezt bárki is kockáztatta volna pár forint haszonért.
Az ékszergyártás akkor és most is úgy működött/ik, hogy az ötvösnek csak a készítőjeles beütő áll rendelkezésére, ami által azonosítható a gyártó, nevét adja a termékhez. A fémjelet egy központi ellenőrző intézet üti a tárgyba. (Ez ma is úgy működik, hogy még a vidéki ötvösök is a terméküket a fővárosba (NEHITI-be) küldik, viszik fémjeleztetni.)
Jut eszembe:
Ennek a fazonnak a legegyszerűbb másolása az lenne, ha az ötvös vékonyabb lemezt használna a gyűrű elkészítésénél.
Mivel mindössze 3,4 g-ot nyom a súlya.
Ezüsttárgyaknál a fémjelzési kötelezettség 2 grammtól kezdődik. Ez alatt elég a készítőjel, illetve a finomság feltüntetése. Így kockázat nélkül lehetne hasonlót produkálni. Ezzel nem tippeket szándékozom adni, csak összegyűjteném mi szól az eredetiség mellett, illetve ellene.
Szeretném tudni, valójában mi került a tulajdonomba.
Ha van további észrevétel, azt szívesen fogadom.
Azt elfelejtettem a kép alatt megjegyezni, hogy a fémjela, magyar belföldi kisebb ezüsttárgyakon volt használatos 1937-1966-ig.
Maga a fémjel nem hamis. (Ennek felismerése szakmámba vág.)
Ettől eltekintve nem volt dolgom eddig SS gyűrűvel. Ha hamis, akkor valszeg 37-66 között hamisították. Nem tudom ennek így lenne-e értelme?
Nekem sajnos megvan az a sanda gyanúm, hogy újabb kori (magyar) másolat a gyűrű. Ez megmagyarázná a magyar fémjelet, a ritkaságát is. Több és jobb kép kéne ahhoz, hogy egyértelműen el lehessen dönteni, hogy a minősége megüti-e a korabeli (magas) szintet.
De kívánom, hogy csak a pesszimuzmusom mondja ezt és eredeti legyen!
Üdv
Balázs