warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Katonasírok
2019, április 4 - 20:12 | kereső
Tisztelt Uraim!
Segítséget kérek! Kiderült, hogy egy ismerősömnek tudomása van arról, hogy három magyar honvéd hol van eltemetve a település határában. Állítása szerint centire pontosan meg tudja mutatni a sírokat, bár azoknak már semmi jele nem látszik a talajfelszínen. A három katonát az ő nagyapja temette el miután elvonult a front és régen többször is megmutatta neki a helyet. Nos, a hétvégén kimegyünk oda és megnézzük. A kérdésem az, hogy kit, kiket kell értesítenem erről, hogy a katonákat esetleg méltó módon exhumálják és azonosítsák.
A segítő közreműködést előre is tisztelettel megköszönöm!
Köszi a sztorit, tanulságos! Magam is fenntartással kezelem az infót, de ezúttal jó esély van rá, hogy úgy igaz, ahogy közlik. A három katonával személyesen kapcsolatban volt az adatközlőm nagyapja, amikor még a faluban állomásoztak. A front elvonulta után ő találta meg és temette el a holttestüket. Az unokájának később, a hetvenes években pontosan megmutatta a helyet, azt is elmondta, hogy kb. másfél méter mélyen vannak, ketten egymás mellett fekszenek, egy meg a lábuknál keresztben. Már minden lehető módon azonosítottuk a helyszínt, bár ott semmi nyoma sincs temetésnek. Még nem tudjuk, hogy miként folytassuk, a magunk szakállára nem akarunk ásni.
A sztoridért cserébe én is elmondok egyet. Jó tíz évvel ezelőtt még a falumban dolgoztam és mindenki tudta rólam, hogy helytörténettel is foglalkozom. Egy nap beállított hozzám egy felháborodott ukrán, aki a nagyapja sírját kereste. A nagypapa a Vöröshadsereg katonájaként itt esett el és a temetőben sírja is volt. Mint kiderült, az ukrán gyakran meglátogatta a sírhelyet és ezúttal csak a hűlt helyét találta (hogy kissé morbid legyek). Nos, arról tudtam, hogy volt egy sír "Ismeretlen katona" felirattal, de azt nem tudtam, hogy ott egy szovjet katona nyugszik. Ráadásul azelőtt egy hónappal jártak a faluban a németek és exhumálták az elesett katonáik sírjait, a hamvaikat pedig elszállították. Egy idős ember azt mondta nekik, hogy abban a sírban is egy német katona van, így kiásták azt is.
Ezt el sem mertem mondani a szegény ukránnak!
Felvettem a kapcsolatot a németekkel, leírtam nekik, hogy alighanem komplikáció esete állt elő. Visszaírtak, hogy nyugodjak meg, abban a sírban nem volt senki, se német, se orosz, üres volt. Remélem, hogy valóban üres volt, bár elképzelésem sincs, hogy ki, mikor és vajon miért válthatott sírhelyet egy ismeretlen katonának, akit nem is temettek oda?!
Minden esetre a sírhelyet az egyházzal megújíttattam és készíttettem egy szerény síremléket a szovjet katona nevével és halála dátumával. Erről aztán írásban értesítettem az ukrán hozzátartozót is. Gondolom, megnyugodott, bár nem méltatott válaszra...!
Szervusz!
Saját sztori: kedvenc hegyemen volt egy gyermeküdülő, annak a bejáratától befelé jobbra feküdt egy négyzetes kőkeret, a végében egy kőgúla, tetején vörös csillaggal. Az idős gondnok mesélte, hogy az alatt hat (hét?) olyan szovjet katona nyugszik, akik a környéken estek el. Az emlékről 1990-ben lekerült az önkényuralmi jelkép, majd 2000-ben a gúla is "összedőlt". Mi pár éve úgy döntöttünk, nekiállunk és kiássuk őket, hogy méltó helyre kerüljenek. Az eseményre eljött Négyesi Lajos hadirégész barátom, a lányom meg egy csapat cserkész: volt sör, hangulat, jó idő - eredmény meg a nagy semmi. Lajos szerint ott, ahol a gúla álltt, nem hogy szovjet hősi halott, de gödör sem volt soha. Az "esetleg ássunk arráb is"-re aznap már nem jutott idő.
Hetekkel később összefutottam egy helytörténésszel - mesélem neki, hogy jártunk, mire közölte, "ja, azokat a sírokat 1947-ben felbontották és a maradványokat levitték Nyergesújfalura a hősi temetőbe..."
Tehát: voltak, de nagyon rég kiszedték a testeket, nem alatta-mellette pihentek, hanem valahol annak a közelében. Pedig az a kőgúla az édesanyám által 1968-ban készített fotón is ott állt már, tehát nem egy utólagos tákolmányként kell tekinteni rá.
Magyarán nem árt a kellő óvatosság akkor sem, ha szemtanú a hírközlő.
73!
Rádiós
Az eltűntként nyilvántartottak nincsenek benne az adatbázisban, illetve a háború végi veszteségeket már nagyon sok esetben nem tudták adminisztrálni.
Köszi, átnéztem, esetleg egy személy lehetne esélyes a halála időpontja szerint. De szerintem nincsenek köztük. Hárman mondhatni egyszerre haltak meg ugyanazon a helyen, azt gondolom, hogy vagy mindháromnak a listán kellene lennie, vagy egyik sincs rajta.
hadisir.hu
Kereshető születési hely szerint.
A hétvégén ért rá a közlő, hogy kimenjünk a helyszínre. Ott elbizonytalanodott, mert nagyon régen nem járt arra és megváltoztak a dolgok. Azon a helyen amit mutatott, a felszínen semmi sem látszik, de ez talán érthető, mert rendszeresen művelt, mezőgazdasági terület. Jelenleg ott tartunk, hogy régi légifotókon próbáljuk azonosítani a helyet. Szerintem sikerülni fog!!
A három katona balassagyarmati volt. Szerintetek hol találok balassagyarmati veszteségi listát?
Köszönöm a segítséget!
Tehát nem. Várható volt.
Szia!
Sikerült megtalálni?
Köszönöm, feltétlenül megteszem! Már meg is találtam az elérhetőségüket.
Őket mindenképpen értesíteni kellene:
HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság
hadisir@hm.gov.hu