Akikre büszkék vagyunk
Akikre büszkék vagyunk:
Zahorán Attila
Kutatásvezető
Had- és Kultúrtörténeti Egyesület
Békés Megye
pályafutása, kiváló munkája, tervei a cstaolt bemutatkozó levélben! Sok sikert kívánunk!:
Békés Megyei Szekció!
Alakulásunk története:
2012 elején egy hagyatékból több kidobásra váró II. Világháborús katona fotót kaptam, melyeket kielemezve arra a megállapításra jutottam, hogy jó lenne megőrizni az utókor számára a helyi elkallódó hadi relikviákat, információkat!
A lakókörnyezetemben 1944-őszén erős harcok dúltak így több még élő szemtanú sok-sok hadi emléket tudott elmesélni. Az információk dokumentálása után, a terepen szeretem volna bizonyítani az elmondottakat. Az összegyűjtött hadi információ mennyisége miatt kerestem annak a lehetőségét, hogy hogyan tudnám szervezettebb keretek között folytatni a helytörténelmi kutatásomat.
Budapesti Hadtörténeti Intézet ajánlására felvettem a kapcsolatot a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület vezetőségével, ahol tárt karokkal fogadták a jelentkezésemet.
Rövidesen két újabb megyei egyesületi taggal is bővült a „megye” Pongrácz János és Szabó Tamás személyében! János és Tamás is ajánlás útján kerültek a látókörömbe, akik rövid idő alatt bizonyították, hogy helyük van az egyesületben! Jelenleg egy megyei tagfelvételi kérelmünk még elbírálás alatt van Szabó Orsolya fotógráfus személyében. Orsolya szakértelme elsősorban a terepmunkánk során teljesedik, majd ki például a még fent maradt lövészárkok megörökítésében, dokumentálásában.
Az új tagunk felvétele illetve az engedélyeztetési folyamat után már négyen folytathatjuk a kutatásainkat! Jelenleg több megyei tagfelvételt nem kérvényeztünk, mert a mennyiségi munka helyett inkább kevesebb, de minőségi munkára törekszünk. Természetesen, ha volna újabb jelentkező a megyei szekciónkba és a jelentkező életvitele, hozzáállása hozzánk hasonló akkor abban az esetben a vezetőségünk támogatná az újabb tag felvételét.
Terepmunka:
Kis idő után kiderült, hogy a lakosságtól beszerzett hadi jellegű információ ellenőrzéséhez fémdetektor készülékekre lesz szükségünk. A megfelelő készülékek beszerzése előtt alaposan utána jártunk a lehetőségeknek. Több ajánlat megtekintése és átértékelése után végül a Metector Kft-hez fordultunk! A választásunk egyszerű volt: Kezdő vásárlóként is korrekt „elbánásban” részesültünk valamint az általuk forgalmazott Garrett termék család ár, érték és tudás tekintetében is kitűnt a többi ajánlathoz képest. Fontos szempont volt még számunkra az elérhető szerviz háttér, igaz a sok üzemóra ellenére még nem kellett igénybe vennünk. Jelenleg egy AT-PRO és egy Euro készülékkel és több Garrett kiegészítővel rendelkezünk, ami szintén megkönnyíti a kutató munkánkat. Engem személy szerint a gépek kiváló szelektálása nyűgöz le nap, mint nap mivel tudjuk, hogy mit keresünk, így elvétve emelünk ki egyéb fémtárgyakat! De visszakanyarodnék a területbejárásokra; Kutatási kérelmünkre több hatóság, intézmény és terület tulajdonos is írásos „zöld utat” adott így már csak a hozzáállásunkon múlott az eredményességünk!
Terepbejárások alkalmával hamar kiderült, hogy egyes földterületeken (nem jelölt régészeti helyek) több 1.711-es év előtti tárgyat is találhatunk a különféle hadszíntereken. Egyesületi vezetőségünk jóváhagyásával felvettük a kapcsolatot a gyűjtőjogkörrel rendelkező megyei, illetve a helyi múzeummal ahol rövid időn belül kitűnő munkakapcsolatot alakítottunk ki.
A múzeum írásos engedélyének a megléte nagyobb fegyelmet és pontosságot követelt meg tőlünk, mert egyes lehetséges régészeti tárgyak feltalálási helyéről pontosabb dokumentálásokat kell elvégeznünk ezzel is elősegítve a régészek munkáját!
Közel 1 éves terepmunkánk során számos fontos régészeti cserép és fém tárgyat sikerült hivatalosan és dokumentálva átadnunk a régészeknek. Egyesületi munkánk során pedig több újabb régészeti lelőhellyel tudtuk gyarapítani a Megyei Örökségvédelmi Hivatal régészeti lelőhely térképét.
Eredményes munkánk elismeréseként a napokban felkérést kapunk egy rendvédelmi szervtől, hogy szakmai fémkeresős tudásunkat elméleti és gyakorlati szinten osszuk meg a kijelölt személyekkel, így a jövőben akár elképzelhető, hogy hivatalos megkeresésre az egyesületünk tagjai szakmai tudásukkal és speciális Garrett gépeikkel részt vesznek bizonyos fémtárgyak gyorsabb és pontosabb felkutatásában.
Jövőnk:
A lakosságtól és a terepről összegyűjtött iratokra, haditárgyakra nagy a „kereslet”, mert már több intézmény is jelezte, hogy akár vándor vagy állandó kiállítás formájában örülnének a leadandó tárgyaknak. Ezen lehetőségekkel élni szeretnék, ezért átgondoljuk a továbbiakat.
Fő kutatási irányunk jelenleg a kétegyházi katona lista befejezése! Jelenleg 402 fő adatait tudtuk összegyűjteni és közel 350 db katona fényképeket tudtuk biztosan megmenteni. Véleményünk szerint a lista sajnos nem lesz teljes, mert több katona hozzátartozó elhalálozásával elvesztek az adatok így tények hiányában nem tudjuk teljes listát elkészíteni, valamint a lakosságtól több hadijellegű információt kaptunk mely ellenőrzéséhez csak a nyár folyamán tudunk hozzálátni.
Törekszünk a kiváló múzeumi kapcsolatunk fenntartására, mert úgy érzem, hogy a bizalmat nem megszerezni nehéz, hanem megtartani.
A szabadidőnk „rovására” végzett kutató munkáknak már vannak, kézzel fogható eredményei mely arra ösztökél bennünket, hogy folytassuk azt, amit elkezdtünk melyhez az egyesületünket is beleértve több intézmény és hivatal is maximálisan támogat!
U.I.: 24-ik órában vagyunk, így mindenkit arra biztatok, hogy hozzánk hasonlóan nézzen utána a lakhelyén, hogy mit tud tenni a településén történt múltbeli események felkutatása érdekében.
Gyula 2014. Május 15.
Üdvözlettel:
Zahorán Attila
Kutatásvezető
Had- és Kultúrtörténeti Egyesület
Békés Megye
forrás: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=787664541253363&id=224...
Facebookon olvastam!
Gratulálok és további kitartást és sok sikert kívánok a munkátokhoz!