... milyen "nyuszi" ül a fűben!?
Üdvözlöm a Tisztelt Tagtársakat!
A tegnapi nap, a nagy meleg ellenére nekivágtunk a szokásos hétvégi kirándulásunknak. A nap vége felé, ebbe a "gyönyörűségbe" botlottunk, nem kis meglepetésünkre. A hosszan kiépített futóárok, pihenőgödrök társaságában akadtunk erre a fedett fedezékre. Nagyobb meglepetést a benne lévő ágykeret okozta. Ez is lenne a hozzáértőkhöz a kérdésem, hogy melyik ország hadseregnél lehetett rendszerben!? A kísérőleleteket túlnyomó többségben orosz (pps hüvelyek), kisebb részben magyar (mannlicher hüvelyek, alu 2 pengős) tárgyak alkotják. A fedezék, a lejárattól nézve jobb oldalon beomlott, bal oldala viszont aránylag épségben megmaradt, azt akác rönkök (valamelyest a képen látszik) alkotják. A 4 sarka valami gömbvasszerű "dróttal" volt akácfákhoz rögzítve, melynek egyike elszakadt, lehetséges, hogy a jobb oldala ezáltal szakadt/dőlt be.
További képek:
http://postimage.org/image/6zsuornsz/9f9cc1b3/
http://postimage.org/image/8ht081mth/66794048/
http://postimage.org/image/ji21vsexz/a17892cc/
http://postimage.org/image/x67zqidad/e0c17004/
http://postimage.org/image/64t97zrat/536908a4/
http://postimage.org/image/limxvfsad/0f17239d/
http://postimage.org/image/fdr0wdlfp/02f7af1a/
http://postimage.org/image/kll40b65x/a7bc5503/
Köszönettel: Patrol
A szlovák oldalon ugyanilyenek vannak, a ruszkik gyakorlatoztak ott az erdőben a háború után, akkor építettek ilyeneket. Ez is ugyanaz, egyértelműen háború utáni.
Ne viccelj, dehogy! Viszont akkor amit Te említesz már a sokadik lehet (ami aránylag épp állapotban megmaradt) azon a részen, ezt nem ismerem. Egy van Gánt túloldalán is (ha Székesfehérvár irányából átmegyünk a falun), a csákvári út felé, a volt honvédségi eü. raktár mögött, balra az erdőben.
No, elolvastam magam, s rájöttem, butaságot írtam. Elnézést.
Tehát ismét: Gánt elején (Székesfehérvár felől nézve) áll a vadászház. Balról kerüli egy földút, amely szinte egyenesen megy be az erdőbe. Ezen ballagva elérjük KÁPOLNAPUSZTÁT, ott tovább haladunk, föl az elnyújtott S-kanyaron, majd az egyenesen, s ott lesz balra, immár a fennsíkon az a bizonyos benőtt erdei út. (Visszafelé tör hegyes szögben.) Na azon kell bemenni – mi ott leltünk hasonlókat.
agrabla
Melyik az a kép ahol kinőtt a fa? Én nem látom.
A találás körülményei!?
Döbbenet... (kikerekedett szemek, nyitott száj, a +40C ellenére, a hideg futkos a hátunkon) ... ez az lenne!? (toporgás, tanakodás, kételkedés) ... tényleg!? (bizonytalanság, hogy merről is közelítsünk) ... áááá, ilyen nincs (még nem indulunk, rövid kételkedés, lehet, hogy nem jól látunk)... hallod, ezt nem hiszem el! (bizonytalanság szertefoszlik, leesik és tudatosodik bennünk, hogy mire is leltünk)... gyújtsunk rá (öröm, nevetés és nyugtázzuk magunkban, hogy az ilyen pillanatokért "éri meg" ezt a hobbyt űzni).
Talán hétvégén, ha az idő és a munka is engedi, megnézzük, hogy mit rejt a föld. :)
Köszönöm/köszönjük a gratulációkat!
Sziasztok!
Az egyik képen jól látszik egy fa , ami ránőtt az állásra.
A fa fajtája és annak átmérője alapján megállapítható a fa életkora.
Ebből negyjából megállapítható lesz a bunker kora.
Ha az egy tölgy, akkor lehet 70 éves
Egyértelmű ,hogy kópia :)
A viccet félre téve én irigyellek. Már csak az élmény miatt is. Gondolom volt vidámkodás mikor rátaláltok és belemásztatok/átvizsgáltátok. Eredeti vagy sem az élmény gondolom örökre megmarad.
Mivel nem én találtam, ezért tuti, hogy hamis.
Meg a beütők sem látszanak rendesen. Szerintem temesd be!!:)))
Qva jó amúgy!!! Grat!
Én sem, hál égnek! :)
Az útbaigazítást nem bánom, nem vagyok az az irígy alkat. :)
Köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat, ezek szerint ragadt rám a koszon kívül más is az évek alatt! ;)
Sajnos a nép végén akadtunk csak rá a fedezékre, annak közvetlen környezetét "futottuk" körbe és ott (jóformán avarszinten, kb. 5 méter sugarú körben) találtuk az említett tárgyakat.
A fedezék állapota és fáradságunk miatt, már nem kíséreltük meg, hogy bemásszunk, ezért is nem készült a belsejéről jobb minőségű kép.
Kedves Rádiós, akkor az szerintem egy másik lesz. Ha jól értem amit írtál, akkor az a Kőhányáspuszta fölötti (Majk felöl, mindjárt a puszta elején le jobbra a műútról, a "kék" kútnál balra felmenve a kaptatón) erdős területen lehet... ha így van, én nem erre gondolok! De azt hiszem, most jó kis "útbaigazítást" adtunk pár embernek. ;)
Igen, arrafelé volt (van?)! Gántot elhagyva (a vadászháznál jobbra le a műútról), Kőhányáspuszta után a nagy S-kanyaros kaptatón fölmenve bal kézre esik egy kis tisztás, ott volt (van?) egy benőtt-eltűnt út, úgy lehet(ett) odajutni. Azért ismerem viszonylag jól a környéket, mert évekig Mindszentpusztára jártunk rádiózni. Lévén, ott kellően csöndes az éter... :)
A helyi erdész Köhányáspusztán mutatott olyan pincét, amelyet állítása szerint pár évvel korábban ástak ki egy nagy eső után. A fal ledőlt, s valakinek szemet szúrt a félkör alakú téglasor a bozót fölött. Bementek - ám arról, hogy mit leltek a mélyben, már nem akart beszélni a jáger... :o
Szerintem semmi ördöngősség nincs. Nem ritka, hogy régi állásokban, árkokban gyakorlatoztak később is. Magam is leltem már ilyesminek a nyomát. Itt is erről lehet szó.
Mifelénk az ilyen állapotú bunker gyakori darab :)
Egyébként gyakran a későbbi erdei munkások is felhasználták szerszámok tárolására, találtam olyat amire már szereltek kis deszkaajtót is.
Természetesen az esetek többségében mind üres volt, mivel a háború után ezeket túrták át legelőször.
Az akácfán meg vígan megmarad a kéreg!
Az utóbbi hozzászólásokhoz egy két észrevétel... nincs arról tudomásom, hogy bárkinek a bármijét is feldúltam volna. ... nem az én stílusom, szerintem összekeversz valakivel! Azt meg csak halkan jegyzem meg, hogy tavasztól őszig dúsan zöldellő alj és lombnövényzet között, ahol pár méter a látótávolság, ráadásul a látótér a földfelszínnel egy magasságú, mire is lehetne vadászni!? ... gondolom erre is lesz magyarázat!
Hááát... nem vagyok egy mai darab, de, hogy ezt gyerekek építették volna... én bajba lettem volna anno ...
Találkoztam már pár, a '90-es éveket megelőzően, oroszok által használt/készített fedezékkel... mindegyikben megtalálhatóak voltak a "korra" jellemző tárgyak: pl. betontálca, nejlon. Hát, itt egyiket sem véltem felfedezni ... azt is kétlem, hogy '44-es gyártású pps és '39 gyártású mannlicher lőszerrel lőttek volna egymásra, pengő hullott volna a zsebükből, miközben a kézifegyverek használatát megelőzően, gyakorlatozás közben egy "kis" tüzérségi előkészület lett volna...
Elhiszem, hogy a képek nem adják vissza azt a környezetet, amiben a fedezék található, de egyből hitetlenkedni, hogy ilyen kis hazánkban nem található... aztán miért ne lehetne található!?
Rádiós is említett egy hasonlót ... ha ugyanarra gondolunk (mert az általa említett település közelében, ha minden igaz Gánt felé) mi is találkoztunk vele 4-5 éve. Azzal a különbséggel, hogy az nem ennyire mélyen a földbe ágyazva, hanem magasabban található. Az oldala hasonló módon gerendázott, alapja kör alakú, a teteje akkor már beszakadt állapotú volt. ... már csak ez is cáfolat az előzőekre, hogy Magyarországon nincs ilyen... és hány tagja/látogatója lehet az oldalnak, aki találkozott hasonlóval, csak épp nem osztotta meg mindenkivel...
De azért a kérdésemre is jött válasz, hogy az ágykeret '80-as évekbeli. Köszönöm!
Akkor konkrétabban: A rapsic akinek a leshelyét feldúltad -piszkos pipa lesz !!!
Nem akartam az első kételkedő lenni de most már megírom.A nyakamat tenném rá , hogy háború utáni. A legszembetűnőbb a bunkerhoz levezető 3 centis gallyak állapota. Ugye azt senki nem gondolja, hogy 70 évig így megmarad. 1-2 talán de nem az összes. Aztán valóban ott a kéreg dolog is. Magyar erdőben ilyen bunkert soha nem fogunk találni sajnos.
Én ilyenekből csináltam hintaágyakat -ez egy az oroszok által a 80-as években is használt "luxus" katonai vaságy.
Azt hiszem még van elrakva belőle 3 db. Kék színűek.
Egy effélét én is találtam a Vértesben, Kőhányáspuszta közelében úgy tízegynéhány esztendeje. Séta közben akadtam rá egy eldugott réten. Fémkereső híján csak kézzel túrtam föl a földet. Talán pár hüvelyt leltem mellette - bár ez már nem annyira biztos... Rég volt. :)
ez sztem egy sima gunyesz . miis építettünk ilyet gyerekként.
Nekem kicsit furcsa, hogy rönkfák kéreggel így kibírták itthon a földben.
Irigyellek :)
Ilyen jó állapotú bunkert csak az orosz JouTube roncsos videókon lehet látni.
Köszönöm a hozzászólásokat és az elismerő szavakat, ilyen jó állapotúhoz még nekem sem volt szerencsém! :) Igen, lehetséges... a hely jellegéből és a kísérő leletek alapján (civil tárgyak: szépen megmunkált réz kanál, réz kilincsek, süteményes "féle" kés) orosz fedezék lehetett, akikről köztudott, hogy mindent vittek, ami megtetszett nekik. Komárom-Esztergom megyei erdő mélye rejti...
Szerintem is civil mert régen sokat fosztogattak a katonák, még az is lehet hogy kényelmesebb volt mint a rendszeresített tábori ágy :)
Szerintem elképzelhető ,hogy sima civil ágy. A hadviselő felek (főként a keleti fél) előszeretettel rekvirált a civilektől holmikat.
Szabad tudni melyik megyéből való ez a bunker ? Életemben nem láttam ilyen jól megmaradt példányt. Gratula hozzá.